Przewlekły ból kolana - czy potrzebna jest operacja?

Witam, bardzo proszę o pomoc! Mam okropny ból kolana lewego, który ciągle powraca. Powiem nawet, że od ponad roku to nieustannie mnie boli. W kolanie, a raczej tak nad kolanem, mam gulę, która jest ruchoma. W tamtym roku miałam blokady na kolano, które nie przyniosły rezultatu, tak samo jak rehabilitacja (na krotki czas troszkę pomogło, ale nie za wiele). Miałam zakładany gips, bo mi przyblokowało kolano, że nie mogłam nim w ogóle ruszać. Było robione USG, które wykazało jakiś guzek. Lekarz stwierdził, że to blizna. To trochę dziwne, bo nie było żadnej operacji, a to się powiększa. Niedawno miałam robione RTG i nic nie wykazało. Lekarz dał skierowanie na rezonans magnetyczny, wczoraj odebrałam wyniki i są nastepujace: róg tylny łękotki przyśrodkowej z obecnością pasmowatego obszaru o podwyższonym sygnale - obraz jak w przypadku uszkodzenia I stopnia, więzadło krzyżowe tylne z obecnością zmian zwyrodnieniowych, drobne zmiany o podobnym charakterze, lecz mniejszym stopniu nasilenia widoczne w odreciedystalnego odcinka więzadła bocznego kolana strzałkowego, niewielka ilość wolnego płynu w jamie stawowej, także w zachyłku za-i nadrzepokowym oraz w sąsiedztwie troczka bocznego rzepki. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź co z tym się robi? Czy jakoś leczy czy wymaga to operacji? Bardzo się boję i denerwuję. Nie wiem, co robić, bo kolano ciągle boli i coś mi się tak blokuje, że chodzi się ciężko. Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zmiany opisywane w rezonansie magnetycznym kolana wskazują na przebyty uraz kolana, zapewne nieznaczne skręcenie, które zostało przez Panią niezauważone. Świadczą o tym zmiany o charakterze zwyrodnieniowym w obrębie aparatu więzadłowego kolana (więzadło krzyżowe tylne i poboczne strzałkowe) oraz zmiana odpowiadająca uszkodzeniu łąkotki.

Dalszym postępowaniem w tej sytuacji powinno być skierowanie na zabieg artroskopowy mający na celu dokładną ocenę zmian w obrębie kolana z ewentualnym usunięciem zniszczonej łąkotki (lub jej części), "wyczyszczeniem" kolana z tkanek mogących je blokować. Kolejne postępowanie zależne będzie od wyniku artroskopii.

Proszę być dobrej myśli. Po wykonanym rezonansie coraz bliższe jest rozpoznanie przyczyny dolegliwości, co za tym idzie wyleczenie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.