Przewlekły nieżyt nosa i ropny katar - czy to zapalenie zatok?

Mąż od stycznia cierpi na dokuczliwy katar, wydzielina utrudnia mu oddychanie. Ma skrzywioną przegrodę nosową. Musi zmieniać pozycje, kiedy śpi (str. lewa, prawa) bo nos odpowiednio jest niedrożny- nocne czyszczenie nosa! Katar jest zmienny - "leje mu się z nosa", to spływa mu gęsta wydzielona o żółtym zabarwieniu. Specyfiki nabywane w aptece dają znikomą ulgę po czym wszystko wraca do poprzedniego stanu. Oddycha ustami. Ma podrażnione gardło i trudności z wyraźnym mówieniem. Jest zmarzlakiem. Ostatnio b. słabo słyszy i gorzej czuje zapachy. Sądzę, że diagnoza spowoduje, że może wreszcie wykona wskazane przez lekarza - abc badania. Ma 79 lat i nigdy nie przejmował się swoim złym samopoczuciem twierdząc, że samo przejdzie. Tym razem uważam, że ten stan może spowodować poważniejsze kłopoty zdrowotne. Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jak słusznie Pani zauważyła konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie miał możliwość zbadania męża. Bez możliwości osłuchania pacjenta, obejrzenia śluzówek jamy ustnej i gardła nie można postawić właściwej diagnozy.

Pani opis wysuwa jednak podejrzenie przewlekłego zapalenia zatok, które charakteryzują się przewlekłym nieżytem dróg oddechowych, spływaniem ropnej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, zaburzeniami węchu, uczuciem zatkania uszu.

W obecnej sytuacji sugerowałabym zachęcić męża do wizyty u lekarza medycyny rodzinnej, który w przypadku potwierdzenia wstępnej diagnozy wypisze Państwu skierowanie do laryngologa. Do postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie pełnego badania laryngologicznego oraz badania obrazowego- RTG zatok obocznych nosa lub tomografia komputerowa.

Jeżeli faktycznie mąż choruje na przewlekłe zapalenie zatok konieczne będzie rozpoczęcie leczenia sterydami. Dolegliwości te same nie miną, a nieleczone mogą się wręcz nasilać.

Pozdrawiam