Przewlekły stan gorączkowy i podwyższony marker CEA

Witam! Mam problem, mój mąż od lipca zaczął gorączkować, nasilenia zdarzały się co dwa tygodnie, a później częściej. Na badaniach wyszło mu powiększone CEA 38,9. Oprócz tego wszystkie wyniki były w normie. Jeżeli chodzi o jelita nie ma żadnych dolegliwości (typu zaparcia, biegunki, ciemne stolce, wzdęcia, bóle brzucha). Wczoraj miał USG jamy brzusznej i lekarz stwierdził powiększony gruczoł krokowy. Wcześniej robione badanie PSA nic nie wykazało, wynik wynosi 0,910, jedynym objawem jest częstsze oddawanie moczu, ale żadnych bóli, pieczeń i tym podobnych nie ma! Proszę o radę!

MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam! Marker CEA jest wykorzystywany w monitorowaniu wznowy raka jelita grubego, natomiast jest nie wskazany do stosowania jako badanie przesiewowe nowotworów przewodu pokarmowego (ze względu na mała specyficzność). Może on wzrastać w wielu jednostkach chorobowych, głównie nowotworowych, ale także zapalnych. Z tego względu, w przedstawionej sytuacji wynik tego badania należy traktować jako pewną wskazówkę diagnostyczną. W opisanej sytuacji, z uwagi na objawy kliniczne konieczne jest badanie per rectum, które pozwoli ocenić prostatę jak również część odbytnicy (znaczna część nowotworów znajduje się w zakresie palca badającego). Proponuję na początku skonsultować problem z urologiem. Warto wykonać także morfologię krwi, badanie ogólne moczu, CRP, OB oraz ewentualnie posiew moczu i nasienia (jeśli dotychczas nie były wykonane). Po stwierdzeniu najbardziej prawdopodobnej przyczyny będzie możliwe zastosowanie odpowiedniego leczenia. Po wykluczeniu choroby prostaty, i dalszym utrzymywaniu się gorączki warto skonsultować problem z internisty w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki. Badania warto uzupełnić o zdjęcie klatki piersiowej, badania laboratoryjne (AST, ALT, GGTP, ALP, bilirubina) oraz ewentualnie kolonoskopię. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty