Przeziębienie a ciąża

Witam, jestem w 13 tygodniu ciąży. W 12 tygodniu miałam wykonywane USG i wszystko jest w porządku. Niestety tydzień później dostałam katar. Objawy zapchany nos, ból głowy i duże osłabienie. Brak gorączki, brak bólu mięśni. Lekko bolało mnie gardło przez jeden dzień. Zastosowałam domowe sposoby syrop z cebul, nawilżenie pomieszczenie i herbatka z imbiru. Mam pytanie czy katar może zaszkodzić rozwojowi dziecka? To jest dla mnie najważniejsze. Czy katar traktujemy jako wirus? Niestety moje młodsze dziecko zapewne jeszcze mnie zarazi i chyba nie ma sposobu aby kompletnie nie chorować w ciąży. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! Ania (lat 38)

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Proszę nie wpadać w panikę z powodu zwykłego przeziębienia. Gdyby każdy katar w ciąży prowadził do powstawania wad u płodu, to nie rodziłyby się nam zdrowe dzieci. Postąpiła Pani bardzo dobrze unikając leków łagodzących objawy przeziębienia. Z drugiej strony proszę też nie lekceważyć infekcji i nie dopuścić do jej rozwoju. Powinna Pani teraz odpoczywać, wygrzewać się możliwie dużo w łóżku i unikać jesiennego chłodu. Co mogę poradzić Pani na przyszłość to unikanie sytuacji prowadzących do możliwości "złapania" infekcji. Należy pamiętać, że kobieta w ciąży może mieć nieco obniżoną odporność i być bardziej podatną na zachorowanie, którego wolelibyśmy unikać. Pozdrawiam serdecznie!