Przyczyna powstawania torbieli czynnościowych

Pyt do pani lek. Aneta Zwierzchowska.
Dziś otrzymałam odp. na pytanie wcześniejsze o torbiel. Mam kolejne usg, po okresie z dnia 18 maja. Proszę wrócić do poprzedniego pytania i zinterpretować go z kolejnym usg. Może coś się zmieni w pani poglądzie, co do laparoskopii trzon macicy przodozgięty, jednorodny o wym 53x32mm. endometrium trójlinijne szer 5mm jajnik prawy o prawidłowej echogeniczności 20x32 jajnik lewy schodzący do zatoki douglasa w całości o wym 78x55 z obecnością hipoechogennej zmiany o śr 72 mm z elementami odp skrzepowi.
W całości zmiana odp torbieli krwotocznej. W porównaniu do poprzedniego badania przed miesiączką stwierdzono retrakcję skrzepu, całkowita wielkość zmiany - bez zmian. Zatoka Douglasa wolna, pęcherz moczowy gładkościenny bez ech wewnętrznych, wnioski: cystic haemorrhagica ad sin. susp.
Może jakieś środki hormonalne by pomogły? I pytanie, dlaczego torbiel zrobiła się na jajniku, z którego zniknął przetrwały pęcherzyk i na kolejnym usg ten jajnik był ok, a znów na 3 już torbiel?
Proszę o powrót do wcześniejszego usg i zinterpretowanie teraźniejszego.
Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam ponownie.
Torbiele czynnościowe (których typem jest przetrwały pęcherzyk Graafa) bardzo często ulegają samoistnemu wchłonięciu. Tak też się zapewne stało ze zmianami w prawym jajniku. Przyczyną powstawania torbieli czynnościowych są często zaburzenia hormonalne. Przyczyna ta nie została w Pani przypadku usunięta (zaburzenia mogą być subtelne i trudne do leczenie, nie diagnozujemy ich też standardowo po stwierdzeniu torbieli), tak więc nie dziwi, że torbiel powstała ponownie, tym razem (przypadkowo) na lewym jajniku. Ponieważ zmiana jest duża, to tak jak pisałam wcześniej, laparoskopowe usunięcie wydaje się najlepszą opcją.
Pozdrawiam serdecznie!