Przyczyna wzrastającego apetytu

Mam 18 lat. Jestem bardzo aktywna fizycznie. Moja waga to 61 kg, wzrost 163 cm. Jednak ostatnio coś się dzieje ze mną dziwnego ;/ Zauważyłam, że mam bardzo duży apetyt, " jem i jem", ciągle mam na coś ochotę, od jakiegoś czasu nigdy nie mogę się najeść do syta ;/ Wydaje mi się, że nie tyję, ale być może tylko mi się tak wydaje. Na dodatek mam dni, kiedy najchętniej nic bym nie jadła i przeszła na dietę. Czuję się jak pączek, patrzę w lustro i płakać mi się chce. A w niektóre dni bywa tak, że mogę jeść i nie czuję się gruba, czuję sie nawet atrakcyjna ;) Jaka jest przyczyna tego "strasznego apetytu" oraz tych wahań nastrojów? ;/ Proszę o odpowiedź. Dziękuję.
18 LAT ponad rok temu

Witam ciepło,

Przyczyn może być wiele: np. zbyt długie odstępy między posiłkami, nadmierne spożycie węglowodanów porstych (po których "znów by się coś zjadło"), nuda, brak zajęć którymi można by zagospodarować czas, duża aktywność fizyczna.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Ewentualne przyczyny związane z tłem chorobowym wyjaśniałabym u lekarza.
Zawsze warto "dmuchać na zimne".

Pozdrawiam