Przyczyna zawrotów głowy

Witam. Sprawa jest dosyć zawiła. Na wstępie powiem, że oprócz tego, co robią lekarze, próbuję zdiagnozować się we własnym zakresie. Moim problemem są nieustanne zawroty głowy, które pojawiły się około miesiąc temu. Nieważne, czy stoję, czy leżę, czy siedzę, caluteńki czas czuję się jakbym wstał na konkretnym kacu. Co ciekawe, nie mam oprócz tego żadnych zachwiań równowagi. Moja percepcja jest ograniczona tylko i wyłącznie w wyniku tych zawrotów. Nie mam absolutnie żadnych nudności, bólów ani gorączki. Badania krwi wykazały normę żelaza i magnezu. Tarczyca w normie. EKG dobre (wykazano lekko podniesione ciśnienie i tętno, ale usprawiedliwiam to tym, że porządnie stresowałem się podczas badania). Badania u laryngologa wykluczyły zapalenie ucha środkowego oraz uszkodzenie błędnika.

Często mierzę ciśnienie tętnicze. Wynik średni to około 132/75 mmHg. Ciężko mi znaleźć punkt odniesienia dlatego, że ten stan pojawił się dosłownie nagle (wykluczam awitaminozę). Odżywiam się w miarę zdrowo. Mówiąc w miarę, mam na myśli zwykłą studencką dietę wspomaganą kompleksem witaminowym. Mam 19 lat, mierzę 172 cm wzrostu, ważę 63 kg, często chodziłem na basen. Teraz tego nie robię, ponieważ wydaje mi się to niebezpieczne z uwagi na mój stan. Nigdy wcześniej coś takiego mi się nie zdarzyło. Nikt w rodzinie z tego co wiem nie posiadał podobnych objawów. Doszedłem do wniosku, że może to być spowodowane nadużywaniem alkoholu, więc odstawiłem go kompletnie. Nie patrzę łapczywie na piwo (nie piję wódki) ani na jakikolwiek inny trunek. Wykluczam w ten sposób alkoholizm. Nie czuję potrzeby spożywania (w wakacje spożywałem sporo). Od dwóch tygodni nie dotknąłem niczego z alkoholem. Zmian jakichkolwiek nie czuję. Cóż więcej powiedzieć, nie mam problemów z koncentracją, nic mi nie jest z wyjątkiem nieustannego uczucia kręcenia się w głowie. Pytam wprost i proszę o pomoc - co mi dolega? Pewnie nie jest Pan/Pani w stanie odpowiedzieć jednoznacznie - to zrozumiałe, jednak proszę o jakiekolwiek nakierowanie mnie. P.S. Dodam jeszcze, że około półtorej godziny przed wystąpieniem zawrotów zostałem mocno zduszony w klatce piersiowej przez kolegę.

Witam serdecznie.

Najczęstszymi przyczynami zawrotów głowy są schorzenia laryngologiczne oraz neurologiczne.

Pierwszą przyczynę ma Pan już wykluczoną. Wykonał Pan również podstawowe badania laboratoryjne - również nie wyjaśniły przyczyny objawów. Teraz pora na wizytę u neurologa, który po zbadaniu, dokładnym zebraniu wywiadu oraz najprawdopodobniej po wykonaniu badań dodatkowych będzie mógł więcej powiedzieć o przyczynie Pana dolegliwości.

Powodem dolegliwości mogą być między innymi zmiany zlokalizowane w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, problemy z krążeniem mózgowym ( z przepływem przez ośrodkowy układ nerwowym lub ucho wewnętrzne) czy schorzenia móżdżku.

Warto również wybrać się na wizytę do okulisty w celu wykluczenia okulistycznych przyczyn objawów (m.in. jaskra, zwyrodnienie siatkówki czy choroby mięśni gałki ocznej).
Polecam jeszcze Panu artykuł poświęcony tej tematyce - http://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy

Pozdrawiam.