Przyczyny braku miesiączki inne niż ciąża

Witam.
Dotąd miałam regularne miesiączki. Ostatnia wystąpiła jednak u mnie 25 marca, od tej pory nic. Ciąża jest wykluczona, gdyż nie mam obecnie partnera seksualnego. Jako przyczyna stres raczej odpada. Być może w grę wchodzą zaburzenia hormonalne.
Ostatnio przy badaniach lekarka poleciła mi zrobić badania na tarczyce. Trochę się martwię. Powinnam czekać aż miesiączka się pojawi. czy zgłosić się do lekarza?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie, Malwina, 20 lat

Witam.
Dotąd miałam regularne miesiączki. Ostatnia wystąpiła jednak u mnie 25 marca, od tej pory nic. Ciąża jest wykluczona, gdyż nie mam obecnie partnera seksualnego. Jako przyczyna stres raczej odpada. Być może w grę wchodzą zaburzenia hormonalne.
Ostatnio przy badaniach lekarka poleciła mi zrobić badania na tarczyce. Trochę się martwię. Powinnam czekać aż miesiączka się pojawi. czy zgłosić się do lekarza?
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie, Malwina, 20 lat

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli ostatnie kilka miesiączek było równie obfite co poprzednie, to rzeczywiście ciąża jest bardzo mało prawdopodobna. W pierwszym trymestrze, w terminach, w których przypadałyby miesiączki, gdyby nie doszło do zapłodnienia, mogą jednak występować niezbyt obfite krwawienia/plamienia. Jeśli więc krwawienia miesiączkowe miały odmienny charakter, a wcześniej współżyła Pani, to proszę wykonać test ciążowy. Jeżeli wykluczy Pani ciążę, to rzeczywiście najbardziej prawdopodobną przyczyną braku miesiączki są zaburzenia hormonalne. Problemy z tarczycą mogą powodować zaburzenia miesiączkowania, dlatego nie powinna Pani zwlekać z badaniami w tym kierunku, jeśli zalecił je Pani lekarz. Następnie proszę udać się do niego z wynikami, nie czekając na miesiączkę.
Pozdrawiam serdecznie!