Przyczyny mocnego odbijania się światła w oku

Bardzo mocno odbija mi się światło w oku. Wystarczy, że przez chwilę spojrzę na lampkę, a przed moim okiem, zamkniętym czy otwartym, będzie się świeciła zielona lub fioletowa plama. W ciemności przy nawet najmniejszym naświetleniu oczy na zmianę widzą za czarną plamą, która została utworzona przez wchłonięte światło. Zaznaczam, że korzystam z kropli Vitreolent a będąc u okulisty nie stwierdzono żadnych powikłań. Jaka może być przyczyna tego zjawiska?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Objawy, jakie Pani opisuje, przywodzą na myśl zjawisko tzw. mętów, czyli drobnych elementów pływających wewnątrz gałki ocznej. Zwykle występują jako zjawisko fizjologiczne i są najbardziej wyraźne przy patrzeniu na jasne tło np. na śnieg, często u osób noszących okulary do dali, ale nie tylko.
Niepokoić należy się jeśli objawy zaczną nasilać się w czasie, kiedy zwiększa się ilość lub wielkość mętów. Może to świadczyć o postępowaniu choroby, której mogą towarzyszyć męty, jak np. zaćma, jaskra czy zwyrodnienie cukrzycowe siatkówki oka.
W razie wątpliwości sugeruję udanie się do lekarza okulisty, który obejrzy dno oka przy użyciu silnego źródła światła i określi powagę sytuacji.