Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Witam. Mam 26 lat. Od kilku dni mam wahania ciśnienia między 130/145 a 80/90, puls między 85/100. Boli mnie w mostku, coś takiego jakby ucisk. Przy okazji mam zawroty głowy, jakby uczucie bujania, ból oczu, ucisk po obu stronach głowy i z tyłu. Do tego dochodzi ból kręgosłupa. Ogólnie czuję się osłabiony, otumaniony, trudno opisać ten stan. Czuję, jak pulsuje mi w głowie, odczuwam też duszność. Czy potrzebne jest robienie koronografii w moim przypadku? Proszę o pilną odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Makos

Szanowny Panie,
postaram się udzielić odpowiedzi w miarę możliwości, jednak bez pełnego badania nie będę w stanie postawić dokładnej i pewnej diagnozy. Dlatego niezbędna będzie wizyta u lekarza, zwłaszcza z Pana objawami.

Zakładając że popełnił Pan drobny błąd w zapisie ciśnienia, rozumiem, że miał Pan na myśli wahania między 130/80 a 145/90. Takie wartości ciśnienia tętniczego mogą świadczyć o łagodnym nadciśnieniu tętniczym, jednak by je rozpoznać, należałoby przeprowadzić dwa niezależne pomiary ciśnienia tętniczego i powinny wskazywać powyżej 140/89. O ile ma Pan faktycznie podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, to nie sądzę by tłumaczyło to pozostałe Pana objawy.

Z samego opisu jaki Pan mi wskazał możliwe mi się wydają zarówno niedokrwistość, jak i grypa (jeśli ma Pan również gorączkę). Ze względu na ból w mostku, o którym Pan pisał, należy myśleć o chorobie niedokrwiennej serca, jednak biorąc pod uwagę Pański wiek, nie jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna wspomnianych objawów. Niedokrwistość wydaje się dość prawdopodobna, jednak należy ją potwierdzić morfologią krwi. Do rozpoznania przyczyn Pana dolegliwości niezbędne jest wykonania badania lekarskiego.

Proszę zwrócić uwagę, czy występują u Pana takie objawy, jak:
- bladość skóry oraz śluzówek;
- gorączka;
- kołatania serca;
- nudności;
- ból promieniujący do lewego ramienia, łopatki lub żuchwy;
- powiększenie węzłów chłonnych.

Minimum badań, jakie powinien Pan zrobić, by ustalić przyczynę wskazanych objawów, to:
- morfologia krwi;
- jonogram;
- EKG;
- zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej;
- enzymy mięśnia sercowego.

Sugeruję Panu niezwłocznie udać się do lekarza, nawet na Ostry Dyżur w celu zbadania Pana przez lekarza oraz ewentualnego wykonania wskazanych badań.