Przyczyny nawracającej grzybicy miejsc intymnych

Witam, mam 24 lata i od około pół roku mam nawracającą grzybicę pochwy. Stosowałam F***, N***, G***, O***, G*** i nic nie pomaga. Wstydzę się już chodzić do ginekologa, bo to wcale nie jest przyjemne:/ Stosowałam również F*** i wydawało się, że już po tej strasznej dolegliwości. Niestety, myliłam się. Dbam o higienę, noszę bawełnianą bieliznę, stosuję specjalne płyny do higieny intymnej przeznaczone dla kobiet z nawracają grzybicą, ale to chyba na nic. Odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, ale chciałabym do nich wrócić, bo cierpi na tym mój partner. Jestem załamana :( Co robić?

Witam serdecznie.

Powodem nawracających infekcji grzybiczych może być obniżona odporność organizmu. Może tak być na przykład w chorobach tarczycy, cukrzycy, HIV. Powinna Pani wykonać podstawowe badania: morfologię, badanie ogólne moczu, poziom hormonów tarczycy, krzywą cukrową, ewentualnie badanie w kierunku HIV. Konieczne jest też leczenie równocześnie partnera.

A jeżeli chodzi o stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, mogą być przyczyną nawracających grzybic pochwy. Natomiast jeżeli po ich odstawieniu nie było żadnej poprawy, to ewentualny powrót do nich zależy tylko od Pani.

Pozdrawiam.