Przyczyny obniżonej liczby krwinek białych

W ciąży (3 lata temu) miałam dość znaczny spadek płytek krwi, a nigdy wcześniej nie było z tym problemu. Urodziłam przedwcześnie w 7 miesiącu, leżąc przez miesiąc w szpitalu - po porodzie ważyłam o 5 kg mniej niż przed ciążą - jestem osobą szczupłą. Do tej pory nie udało mi się osiągnąć płytek w normie i ciągle mam za mało krwinek białych: WBC 4.2 (4.5-11), RBC 4/92 (3.5-5), hemoglobina 14.6 (11-15), hematokryt 42.3 (32-46), plytki 134 (150-450),%pozostalych WBC 2.4 (3-12), OB po 1h 2 (<20). Bardzo proszę o sugestie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Leukopenia, czyli obniżona liczba krwinek białych, może mieć różne przyczyny: przewlekłe lub ostre choroby krwi i szpiku kostnego, ostre i przewlekłe zatrucia substancjami organicznymi (rozpuszczalniki, farby olejne, benzen itp.), choroby powodujące powiększenie śledziony (np. nadciśnienie wrotne, przewlekłe choroby wątroby), przewlekłe niedożywienie,  przewlekły stres oraz wpływ przewlekle stosowanych leków.

Aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji, na pewno przydałoby się wykonać rozmaz ręczny krwi - aby ocenić odsetek poszczególnych podgrup leukocytów i sprawdzić, czy nie ma we krwi nieprawidłowych komórek. Co istotne, liczba krwinek białych nie jest istotnie obniżona, podobnie jak płytek, prawidłowa jest liczba czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. Moim zdaniem warto także oznaczyć poziom TSH w kierunku ewentualnych zaburzeń tarczycy.

Oczywiście niezbędna jest przede wszystkim osobista ocena lekarska (badanie i wywiad).

Pozdrawiam serdecznie