Przyczyny obumarcia ciąży na jej wczesnym etapie

Pani Doktor! W 11 tygodniu ciąży miałam zabieg łyżeczkowania z powodu obumarcia zarodka. Od 7 tygodnia ciąży coś było nie tak, stwierdzono bradykardię serca płodu, płód rósł za wolno, tzn. przez 4-5 dni tylko około 1 mm. Miałam robione USG co 4 dni i za każdym razem wynik badania ten sam - bradykardia. Lekarz kazał mi brać no-spę i czekać, dawał nam 30 % szans na powodzenie. Mówił, że jest nadzieja, bo pęcherzyk żółtkowy rósł, nie zapadał się i miał regularną ściankę. Macica była zamknięta, rosła, żadnych wycieków, plamień czy innych problemów. Czułam się jak w ciąży ze wszystkimi objawami, jak senność czy mdłości. Niestety kolejne USG wykazało śmierć dziecka i przeszłam zabieg. Badanie histopatologiczne nic nie wykazało, nie stwierdzono nieprawidłowości. Wszystkie podstawowe wyniki krwi po zabiegu mam w normie, toksoplazmozy nie wykryto, różyczki także nie. Żadnych innych badań żaden lekarz nie chce mi zalecić, gdyż nie poroniłam co najmniej 3 razy i jest mi to tłumaczone jako natura. Jestem 2 tyg. po zabiegu, wszystko wygojone, po pierwszej miesiączce mam zielone światło na staranie sie o kolejne dziecko. Tylko co się stało? Teoretycznie wszystko jest ok, tylko dziecko nie żyje. Co mam zrobić, na co jeszcze się zbadać i co było przyczyną bradykardii serduszka płodu? Proszę o pomoc, nie chciałabym przechodzić tego jeszcze raz.

Witam serdecznie, na tym etapie, jeżeli wynik badania histopatologicznego był prawidłowy, niemal niemożliwe jest ustalenie właściwej przyczyny nieprawidłowego rozwoju ciąży. Przyjmuje się, że niemal 15% ciąż kończy się poronieniem, z czego zdecydowana większość jest spowodowana zaburzeniami genetycznymi. Zwykle są to jednak sytuację jednostkowe, na skutek nieprawidłowych podziałów materiału genetycznego. W przypadku poronień nawykowych, tj. powyżej trzech, wskazana jest diagnostyka. Pozdrawiam