Częste oddawanie moczu w nocy

Witam serdecznie. Mam problem z częstym oddawaniem moczu w nocy. Budzę się codziennie o tej samej godzinie, jest ot mniej więcej 4 rano. Zawsze wtedy muszę iść do toalety i oddać mocz. To trwa już 2 lata. Zaznaczam, że robiłam USG i badania moczu i wszystko jest w normie. Dlaczego nie mogę przespać całej nocy i pójść do toalety dopiero rano? Co może być przyczyną częstego oddawania moczu w nocy? Chodzę do toalety wieczorem, przed snem i chciałabym przespać całą noc, a tymczasem zawsze budzę się właśnie około 4 nad ranem i muszę iść znowu. Czuję, że przez to się mniej wysypiam bo za wcześniej się wybudzam i później wprawdzie jeszcze śpię, ale nie jest to już taki mocny sen. Czy są jakieś sposoby na częste oddawanie moczu w nocy? Może powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania albo zacząć przyjmować jakieś leki? Jakie mogą być przyczyny częstego oddawania moczu w nocy? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam, Jednorazowe oddawanie moczu w czasie nocy uważa się za normę, ponieważ w nocy nerki są lepiej ukrwione i przez to zwiększa się filtracja. Jeśli oddaje Pani mocz przynajmniej 2 razy w ciągu nocy to cierpi Pani na nykturię czyli nocne oddawanie moczu. Jej przyczyną mogą być: cukrzyca, picie dużej ilości napojów z kofeiną lub alkoholem, przyjmowane leki, niedobór hormonu antydiuretycznego, zastoinowa niewydolność serca, endometrioza, zapalenie lub pęcherz nadreaktywny. W takim przypadku najlepiej jest skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, może to być np objawem cukrzycy ale także zaburzeń w motoryce zwieraczy cewki moczowej i pęcherza. Ciężko niestety postawić jakąkolwiek diagnozę bez dokonania badania oraz ewentualnych badań dodatkowych oraz poznania Pani dotychczasowej historii zdrowia. Pozdrawiam