Przyczyny problemów z zajściem w ciążę po poronieniu

Witam,
W kwietniu 2007 roku z prawego jajnika miałam usuwaną torbiel skórzastą. Jajnik został ocalony, jednak widać na usg że jest on mniejszy od lewego. I tak średnio co dwa miesiące podczas owulacji czuję ból w prawym boku. W lutym 2008 roku poroniłam - w 10 tc okazało się, że zarodek nie rozwija się od 7 tc. Poronienie zatrzymane - miałam łyżeczkowanie. Po poronieniu brałam dwa opakowania **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna). W maju tego samego roku wyszły u mnie dodatnie wyniki toxoplazmozy, zarówno IgG jak i IgM. Pod koniec sierpnia już było ok, IgM ujemne. I od tego czasu zaczęliśmy starania.
Z przerwą od stycznia 2009 kiedy to torbiel jajnika zatrzymała mi cykl. Po trzech opakowaniach tabletek antykoncepcyjnych torbiel pękła i potem znowu zaczęliśmy starania do teraz. Jednak nadal nie udaje nam się zajść w ciążę. Nadmienię, że robiłam testy owulacyjne i wyszło mi, że owulację mam około 12 dc, co by się zgadzało, gdyż cały cykl trwa średnio u mnie 26 dni - czasem z odchyleniem 2-3 dni co parę miesięcy.
Byłabym wdzięczna za udzielenie mi odpowiedzi na następujące pytania:
1- czy to że prawy jajnik jest mniejszy, może spowodować że przy owulacji z tego jajnika jak zajdę w ciążę to ciałko żółte się w nim nie utrzyma i poronię?
2- jak już napisałam co drugi cykl podczas owulacji boli mnie prawy jajnik - dzień potem mam bóle podbrzusza - czytałam że powodem tego jest płyn który po owulacji wydostaje się z pękniętego pęcherzyka. Czy taki ból to oznaka że coś się źle dzieje czy to całkiem normalne?
3- codziennie piję kawę - raz słabszą, raz mocniejszą - dawniej piłam 2-3 szklanki, teraz staram się ograniczać do jednej. Czy kawa może powodować ze nie moge zajść w ciążę?
4- czy zażywanie MG+B6 oraz B Complex także nie służy zajściu w ciążę?
5- czy prawdą jest że powinno się współżyć co 2-3 dni, nie częściej, gdyż to osłabia plemniki? 6- czy to że co miesiąc boli mnie podbrzusze w pierwszym dniu okresu, a także że mój okres trwa z reguły 3 dni i jest bardzo obfity to znak ze coś jest nie w porządku?
Nadmienię, że dawniej okres trwał 5 dni, a tak skrócił się po poronieniu.
W miarę możliwości, bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania.
Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. Kasia

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ad. 1. Nie, wielkość samego jajnika nie powinna mieć wpływu na wydolność ciałka żółtego.

Ad. 2. Owulacja z prawego jajnika może być bolesna również ze względu na zrosty, które mogły powstać po operacji. Jeżeli badanie USG nie wykazuje istotnych odchyleń a ból jest do wytrzymania, to raczej nie należy przykładać do tego dużej wagi.

Ad. 3. Kofeina oraz chemiczne dodatki zawarte w kawie mogą obniżać płodność, i to zarówno u kobiet, jak i mężczyzn (pogorszenie jakości nasienia). Zminimalizowanie ilości wypijanej kawy może więc rzeczywiście pozytywnie wpłynąć na Państwa płodność! Również w czasie ciąży zaleca się maksymalne ograniczenie spożycia kawy oraz czarnej herbaty, ze względu na ryzyko poronienia.

Ad. 4. Magnez z witaminą B nie powinien zmniejszać szansy na zajście w ciążę. Jeśli już dojdzie do zapłodnienia, będzie go Pani musiała jednak najprawdopodobniej odstawić (po konsultacji z lekarzem, na podstawie wyników badań). Na pewno powinna Pani jednak już teraz, przed zapłodnieniem, przyjmować kwas foliowy (0,4 mg na dobę) i kontynuować w pierwszym trymestrze ciąży.

Ad. 5. Przez pierwszy tydzień codziennego współżycia jakość nasienia jest duża i coraz większa, w drugim tygodniu natomiast spada. Tak więc optymalnie jest współżyć codziennie po miesiączce (w Pani przypadku mniej więcej od 5 dnia cyklu) aż do owulacji.

Ad. 6. Ból podbrzusza w pierwszym dniu miesiączki jest najzupełniej normalny. Krwawienie ma prawo trwać 3 dni. Jeśli jest obfite, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Dla pewności, warto byłoby jednak wykonać badanie USG narządu rodnego w celu wykluczenia zespołu Ashermana- zrostów w macicy pojawiających się czasem jako powikłanie łyżeczkowania.

Mam nadzieję że udało mi się udzielić satysfakcjonujących Panią odpowiedzi na wszystkie pytania.

Życzę powodzenia w staraniach i pozdrawiam serdecznie!