Przyczyny problemów z zasypianiem

Witam serdecznie. Od kilku dni mam problemy z zasypianiem. Najczęściej zasypiam po północy, a nawet później, mimo, że rano wstaję bardzo wcześnie (budzik mam o 5, a budzę się jeszcze wcześniej) W ciągu dnia jestem śpiąca, a gdy nadchodzi wieczór, nie mogę spać. Mam wrażenie, że śpię za krótko. Staram się nie objadać na noc. Jestem osobą dość nerwową i ostatnio miałam kilka stresujących sytuacji. Co może być tego przyczyną? Jak sobie z tym radzić? Proszę o pomoc, ponieważ irytuje mnie to..

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jak najbardziej stres, zdenerwowanie i napięcie psychiczne mogą sprawiać, że ma Pani problemy z zasypianiem. W ciągu dnia odczuwa Pani skutki braku snu, ale wieczorem czy też późno w nocy trudno Pani spokojnie zasnąć, bo jest Pani spięta i zdenerwowana. Doraźnie mogą Pani pomóc ziołowe tabletki na sen, np. Benosen, które ułatwiają zaśniecie i relaksują. Jest to jednak wyjście „na chwilę”. Napisała Pani, że jest osobą dość nerwową. Obawiam się zatem, że problem ze snem może się powtarzać, gdy nie zacznie pracować Pani nad sobą, nad tym, by skutecznie radzić sobie ze stresem, by dać sobie prawo do odpoczynku i prawdziwego relaksu. Zachęcam do konsultacji u psychologa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Panią,

Pisze Pani, że w ostatnim czasie miała kilka stresujących sytuacji. W większości przypadków przyczynami problemów z zaśnięciem ( które jak podają badania częściej dotykają ludzi młodych i kobiety) są właśnie: stres, problemy osobiste, silne przeżycia emocjonalne. Często pacjenci podają, że nie mogą zasnąć z powodu problemów w pracy, pragnienia awansu, obawa przed utratą pracy, problemów w rodzinie, bądź w ważnej relacji interpersonalnej, straty bliskiej osoby. Nierzadko problemy z zasypianiem pojawiają się okresowo w sytuacjach nasilonego zmęczenia (kiedy mamy dużo pracy) częściej jesienią i zimą, gdy życiowa energia jest zdecydowanie zmniejszona. Ponadto przyczyną mogą być zbyt obfity posiłek przed snem (ale tego stara się Pani unikać) a także sen z pustym żołądkiem (głód może utrudniać zaśnięcie), mocna kawa lub herbata wypita przed snem, nieprzewietrzone pomieszczenie w którym śpimy, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Problemy medyczne takie jak nadczynność tarczycy, niektóre leki, stany podgorączkowe. Przyczyn bezsenności może być bardzo dużo. W zależności od przyczyny sposób leczenia i radzenia sobie z problemami z zaśnięciem jest odmienny. Jeżeli u Pani jest to stres to najlepiej jest zadbać o jak największą ilość wypoczynku i relaksu na przykład udać się na basen, bądź do kina, spotkać się z przyjaciółmi. Kiedy długo nie może Pani zasnąć najlepiej jest wstać pospacerować po pokoju lub zacząć czytać książkę. Warto również o swoich problemach porozmawiać z kimś bliskim. To może pomóc Pani wyciszyć się i poradzić sobie ze swoimi emocjami a tym samym usnąć stres i napięcie. Kiedy problemy nie miną warto udać się do psychologa.

Pozdrawiam,
Monika Wysota

Witam Panią. Prawdopodobnie wspomniany przez Panią stres i skłonność do nerwowego reagowania przyczyniły się do Pani trudności z zasypianiem. Pomocne więc może być zajęcie się źródłem stresu i rozwiązanie problematycznych sytuacji. Warto zwrócić uwagę na higienę psychiczną – czyli np. poświęcenie odpowiedniego czasu na odpoczynek, napięcie rozładować można przez aktywność fizyczną, porozmawiać z zaufaną osobą.
Słusznie, że nie je Pani ciężkich posiłków na noc. Przed snem dobrze jest też zająć się czymś co Pani sprawia przyjemność, wycisza i relaksuje, położyć się spać gdy poczuje Pani senność. Przydatne mogą być też techniki relaksacyjne i łagodne środki ziołowe uspokajające i nasenne dostępne w aptekach bez recepty.
Gdyby problem się utrzymywał wskazana może być konsultacja z psychologiem lub psychiatrą.
Pozdrawiam, M. Bukowska

Stresujące sytuacje, presja w pracy czy trudności w życiu rodzinnym maja ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie, a szczególnie na zasypianie.
Warto, żeby przyjrzała się Pani tym stresom, Pani funkcjonowaniu i priorytetom, poszukała, jak może Pani obniżyć poziom stresu, zapewnić sobie wsparcie, bardziej komfortowe warunki w pracy itp. Warto trudności w zasypianiu potraktować jak sygnał z ciała, ze coś w Pani życiu jest nie tak, z czymś ma Pani trudność i potraktować to jako potrzebę zmiany.

Witam, przyczyny mogą być bardzo różne. A dopóki nie znamy przyczyn, nie da się zaoferować sensownych metod leczenia. Rozważyłbym zgłoszenie się do psychiatry. Pozdrawiam

Problemy ze snem bardzo często związane są z trudnymi sytuacjami życiowymi. Te sytuacje są na tyle poruszające, że nawet w czasie odpoczynku nadal podświadomie męczą, chociaż w ciągu dnia można mieć wrażenie, że stres jest minimalny. Proszę się przyjrzeć, co w temacie stresu jest jeszcze do zrobienia, na co Pani ma wpływ, a na co nie. Jeśli Pani nie ma realnego wpływu na zminimalizowanie stresu, warto skorzystać ze wsparcia życzliwych osób lub wsparcia psychoterapeutycznego, aby poszukać innego sposobu radzenia sobie z takimi sytuacjami.