Przyczyny rozszczepu kręgosłupa u płodu

Mam 20 lat. 18 maja poroniłam, byłam w 16/17 tygodniu ciąży. Pobrali mi wymaz w szpitalu, wszyskie wyniki itd. Po 3 tygoniach odebrałam wyniki. Nikt mi nic nie wyjaśnił, byłam u lekarza, też powiedział mi, że dowiemy się dopiero po kolejnych badaniach. Tylko ja jestem ciekawa, dlaczego dziecko miało rozszczep kręgosłupa i zjakiego powodu.

Wyniki histopatologiczne, łozysko: rozsiane zlogi włóknikowate, niektóre z kosmyków o cechach zaśniadiadowych, błony plodowe bez zmian zapalnych.

Ale cały czas mnie dręczy, co to w ogóle jest - kazali mi jechać na onkologię dopiero po okresie. Czy coś jest nie tak ze mną, że wyszły takie wyniki? Czy będę mogła mieć kiedyś dzieci?

Wyniki: morfologia WBC:11.27(10^3/ul), RBC:4.29(10^6/ul), HGB:12,4g/dl, HTC:37,0%, MCV:88,3 fl, MCH: 28,9pg, MCHC:32,7 g/dl, PLT:258(10^3/ul); badanie moczu: c.wł.1.030, bialko nb, cukier nb, osad: nablonki płaskie pojedyncze, l.4-6, e. św.2-3, bardzo liczne bakterie; biochemia: SÓD 138mmol/l, potas 4.32mmol/l, chlorki 106mmol/l, CRP 5.30 mg/l.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Przykro mi z powodu Pani straty. Rozszczep kręgosłupa należy do wad cewy nerwowej. Ich przyczyny są genetyczne (istnieje większa skłonność do wystąpienia wad z tej grupy u pewnych par), jak i środowiskowe (niedobór kwasu foliowego). Ryzyko kolejnego wystąpienia takiego problemu w następnej ciąży nie jest duże, ale by je jeszcze znacznie zminimalizować, powinna Pani przyjmować przed i w trakcie ciąży większe od standardowych dawki kwasu foliowego (4 mg na dobę zamiast 0,4 mg).

Wynik badania krwi i badania ogólnego moczu jest w normie. Kosmki zaśniadowe świadczą o możliwości wystąpienia ciążowej choroby trofoblasycznej (np. zaśniadu gromiastego lub raka kosmówki). Aby wykluczyć tę możliwość, należy kontrolować poziom betaHCG we krwi. Trudno mi ocenić na podstawie Pani opisu, dlaczego Pani lekarz zlecił konsultację onkologiczną po miesiączce - proszę jego o to spytać.

Pozdrawiam serdecznie!