Przyczyny zaburzeń cyklu miesiączkowego

Ostatnio zgłosiłam się o pomoc w grudniu z taką sprawą:
Witam, mam pytanie. Zazwyczaj miesiączki występowały 7dnia miesiąca. W listopadzie wystąpiła 10 i trwała, jeśli dobrze pamiętam, do 16-17. Na początku grudnia 1.12 nastąpił stosunek, po którym zaczęły się bóle brzucha ,ok. 3 dni po i trwały. Okres nie pojawiał się, robiłam testy, wyszły negatywnie. Poszłam do ginekologa na badanie, ponoć wszystko ok, ale za wcześnie by mógł zobaczyć ciążę. Endometrium 13mm, okresu brak, lekarz przepisał mi **** 2x2 dopochwowo. Po 7 dniach przerwałam stosowanie i w nocy złapały mnie takie bóle, że było mi słabo i byłam blada. Nastąpiło krwawienie z 13 na 14 grudnia. Trwało ok 4 dni i kolejne 2 delikatne plamienie. Po 18 dniach zrobiłam badanie beta hcg wynik,1.00.
DZIŚ MAM PYTANIE: Czy jeśli w grudniu miałam wywołany okres przez **** (lek hormonalny) dopochwowa... 2x dziennie przez 5 dni i okres wystąpił, skończył się 17.12 dziś jest 12.01.
Czy 17 mam spodziewać się okresu? Co mam zrobić jeśli nie nastąpi? I czy po tym jednym wywołaniu na pewno się pojawi, czy mogę się go spodziewać? Czy może być nieregularny? I inne pytanie o PCO : Jak je wykryć? Boję się, że przez ten jeden zanik mogę mieć endometriozę albo pco. Jestem młoda, chcę mieć dzieci. Bardzo chcę żeby okres wrócił, nigdy tak nie było. Mam dopiero 19 lat...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie da się przewidzieć z całą pewnością, czy miesiączka pojawi się 17.01. Powinno tak się wydarzyć, jednak niewykluczone, że ta sama przyczyna, która była obecna już w grudniu, może również teraz spowodować opóźnienie. Nie wiemy jak duże może być to ewentualne opóźnienie, ponieważ w poprzednim cyklu miesiączka została wywołana lekiem.
PCOS to jedna z możliwych przyczyn zaburzeń cyklu miesiączkowego. Nie jest on jednak, podobnie jak endometrioza, wywoływany wypadnięciem miesiączek! Odwrotnie- sam może je spowodować. Proszę się jednak nie martwić. Nawet u zdrowych kobiet miesiączka ma prawo od czasu do czasu opóźnić się lub nawet w ogóle nie wystąpić. Proponuję, w razie nie pojawiania się krwawienia, nie wywoływać miesiączki hormonami, lecz spokojnie poczekać i poobserwować się. Jeżeli nie wystąpi ono przez kolejny miesiąc, może Pani udać się do ginekologa, aby skierował Panią na badania hormonalne. Często przyczyną długich cykli i nieregularnych miesiączek jest hiperprolaktynemia, którą łatwo się wykrywa i łatwo leczy. Zespół policystycznych jajników (PCOS) rozpoznaje się również poprzez badania hormonalne, a także na podstawie charakterystycznego obrazu jajników w USG oraz, oczywiście, objawów klinicznych- rzadkich miesiączek, niepłodności, otyłości, oznak zwiększonego stężenia męskich hormonów płciowych we krwi (nadmierne owłosienie, pojawiające się w miejscach charakterystycznych dla owłosienia typu męskiego, silny trądzik, zmiana sylwetki, obniżenie głosu i inne).
Pozdrawiam serdecznie!