Przyczyny zaników pamięci

Witam. Piszę nie we własnej sprawie, lecz mojej mamy. Otóż moja mama ma 51 lat i od kilku lat obserwuje u siebie chwilowe zaniki pamięci. My - jej dzieci - dowiedzieliśmy się o tym dopiero dwa lata temu, kiedy to straciła pamięć na około 2 godziny (miało to miejsce w dniu pogrzebu przyjaciela rodziców). Niestety lekarze, u których mama się leczy właściwie nie wiedzą, czym jest to spowodowane. Przed każdą utratą przeżywa uczucie tzw. deja vu. Moja mama miała bardzo silną anemię i od bardzo dawna bierze leki, teraz np. T***, dostała również M***, ale po miesiącu brania odstawiła, bo źle się po niej czuła, oprócz tego miała szumy w głowie i przyjmuje V*** - szumy ustały, mama nie bierze żadnych leków hormonalnych, przyjmuje również E*** na serce, P*** na zwyrodnienia stawów. Mama nie miała robionej tomografii głowy. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam!

Zaburzenia pamięci o których Pani napisała mogą mieć wiele przyczyn. Przyczyną może być choroba neurozwyrodnieniowa np. choroba Alzheimera, zaburzenia naczyniowe (miażdżyca naczyń mózgowych), guzy mózgu, uraz lub udar mózgu. Na pamięć mogą także wpływać przyjmowane leki i choroby somatyczne np choroby serca, niedoczynność tarczycy. W opisanej sytuacji trudno stwierdzić jednoznacznie przyczynę, nie musi być to także jedna przyczyna.
Wskazana jest konsultacja z psychiatrą w celu wykluczenia choroby zwyrodnieniowej oraz z neurologiem w celu wykonania ewentualnych badań obrazowych.
Rozpoznanie dokładnej przyczyny może być możliwe dopiero po wykonaniu dokładnej diagnostyki. Niezależnie od diagnozy należy rozważyć przyjmowanie leków poprawiających krążenie mózgowe (np. V***) oraz suplementy poprawiające pamięć.

Pozdrawiam serdecznie!