Przyczyny zasłabnięcia, prawidłowe EKG.

Witam! Jestem mężczyzną, mam 24 lata. W zeszłym roku zasłabłem 2 razy. Wykonałem badanie EKG, które niczego niezwykłego nie wykazało. Kilka dni temu zdarzenie powtórzyło się. Chciałem wstać z kanapy i poczułem zawroty głowy, od razu rozpoznałem objawy z zeszłego roku. Brak kontroli nad mięśniami oraz zawroty głowy częściowo ustąpiły po około minucie. Postanowiłem wstać i wyjść z domu na świeże powietrze. Niestety, po kilku metrach atak powtórzył się. Tym razem było znacznie gorzej, obraz zaczął się rozmywać, zawroty głowy były mocniejsze, a mięśnie do tego stopnia słabe, że gwałtownie usiadłem. Po chwili zdarzyło się coś zupełnie odbiegającego od zeszłorocznego zajścia, mianowicie zacząłem odczuwać nacisk około 5 cm powyżej splotu słonecznego. Towarzyszyły temu spore problemy z oddychaniem oraz świst w płucach. Po kilku minutach, podaniu płynów, objawy ustąpiły. Nie biorę żadnych leków, jem tylko 2 do 3 posiłków dziennie, ale bardzo duże ilości. Śpię codziennie po 7 godzin, zażywam witaminy (Centrum). Od grudnia 2004 do sierpnia 2007 średnio co 3 miesiące oddawałem krew. Jestem wiecznie senny i zmęczony niezależnie od tego, ile śpię. Babcia (od strony ojca) była cukrzykiem.

Witam,

trudno jest odpowiedzieć na Pana pytanie, nie mając wykonanych podstawowych badań, nie mogąc Pana zbadać, zebrać dokładnego wywiadu, gdyż przyczyn takich dolegliwości jest bardzo wiele.

Może to być anemia - osłabienie, zawroty głowy, zasłabnięcia, przyspieszone bicie serca, uczucie duszności, ale objawy te występują raczej przy zaawansowanej anemii bądź pojawiającej się nagle (krwawienie). Inną przyczyną mogą być nieprawidłowości w EKG do zweryfikowania w zapisie całodobowym (Holter-EKG).

Przyczyną zawrotów głowy mogą być zaburzenia błędnikowe - do konsultacji laryngologicznej, czy choroby neurologiczne. Jeśli ból w klatce piersiowej, duszności nawracają może być wskazana konsultacja pulmonologiczna.

To tylko wybrane przykłady. Należy tu dodać, że przyczyną tych dolegliwości mogą być także zaburzenia nerwicowe. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który na podstawie badań pokieruje właściwie dalszą diagnostyką.

Pozdrawiam serdecznie.