Przygotowanie organizmu do ciąży po tabletkach antykoncepcyjnych

Przez 4 lata brałam tabletki antykoncepcyjne **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) i nie wiem, czy dobrze zrobiłam, że przerwałam ich branie na nowym opakowaniu na 10 tabletce.

Kiedy dostanę teraz okres? Podkreślę, że chcemy z mężem mieć dziecko. Kiedy będę miała dni płodne i jakie muszę przyjmować witaminy przed ciążą.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Starając się o dziecko, należy przyjmować kwas foliowy w dawce 0,4 mg na dobę. Niedobrze Pani zrobiła, kończąc antykoncepcję hormonalną w połowie opakowania. Lepiej byłoby, gdyby wybrała je Pani do końca. Ale teraz już trudno.

Często po odstawieniu hormonów cykl przez kilka miesięcy nie jest regularny- organizm potrzebuje trochę czasu, by zacząć z powrotem normalnie funkcjonować po odstawieniu środka, który całkowicie wyłączał część układu hormonalnego. Nieregularności cyklu mogą utrzymywać się nawet do pół roku. Trudno przewidzieć, kiedy pojawi się pierwsza owulacja i następnie miesiączka. Może Pani rozpoznać okres okołoowulacyjny, obserwując charakter i ilość śluzu szyjkowego, który wydostaje się z dróg rodnych. W okresie okołoowulacyjnycm staje się on zwykle obfity, ciągnący, bezbarwny. Proszę codziennie poświęcić chwilę na zastanowienie się nad odczuciem w przedsionku pochwy- czy jest sucho, wilgotno, czy też mokro, oraz zwrócić uwagę na ilość i zabarwienie śluzu pozostającego na bieliźnie. W ten sposób będzie Pani mogła określić najlepszy moment na wzmożenie starań o dziecko.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!