Przyjęcie do szpitala osoby z GFR ok. 30, cukrzycą typu 2, nadciśnieniem i zakrzepicą a leczenie nerkozastępcze

Witam, Chciałbym zapytać czy przy przyjęciu osoby do szpitala z GFR około 30, obciążonej cukrzycą typu II, nadciśnieniem oraz zakrzepicą nie powinno się podjąć jakiegokolwiek leczenia nerkozastępczego ? Osobo ta przebywała w szpitalu przez okres 5 tygodni, występowały u niej objawy typowe dla ustania pracy nerek - nagromadzenie wody, skąpomocz itd. Osoba niestety zmarła
KOBIETA, 67 LAT ponad rok temu

Niewydolność nerek w cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która atakuje wiele organów, również nerki. Może współwystępować z ich niewydolnością. Sprawdź, co warto wiedzieć o niewydolności nerek w cukrzycy.

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam,
Szanowna Pani, GFR na poziomie 30ml/min/1,73m kw. pow. ciała nie jest wskazaniem do leczenia nerkozastępczego. Według obowiązujących na świecie wytycznych, leczenie nerkozastępcze powinno się rozpocząć, gdy GFR wynosi poniżej 15 ml/min/1,73m kw. pow. ciała lub występują objawy mocznicowego zapalenia osierdzia, mocznicowej skazy krwotocznej, encefalopatii lub neuropatii mocznicowej ,przewlekłe nudności i wymioty, niepoddające się kontroli przewodnienie lub rozwój niedożywienia białkowo-kalorycznego. wcześniejsze rozpoczęcie leczenia dializami rozpoczyna się jedynie, jeśli występują stwierdzone przez lekarza prowadzącego wskazania kliniczne. Zapewne ta osoba w trakcie hospitalizacji była leczona farmakologicznie z powodu przewlekłej choroby nerek. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty