Przyjmowanie enzymów trzustkowych w ciąży

Jestem po dwukrotnym ostrym zapaleniu trzustki. Obecnie jestem w ósmym tygodniu ciąży i na początku odstawiłam kreon, pomimo iż mój ginekolog zalecił mi go brać. czy ja mogę przyjmować te enzymy trzustkowe i mieć pewność, że tym nie zaszkodzę dziecku??? Chciałabym mieć pewność, że jeżeli zacznę przyjmować kreon to dziecko będzie bezpieczne. A co może się stać jeżeli dojdzie do zapalenia trzustki, jak wtedy będzie wyglądało leczenie??? i jakie mogą być konsekwencje dla dziecka???

Witaminy w ciąży

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, powinna Pani spożywać jak najbardziej enzymy trzustkowe. Właśnie ich nie spożywanie może spowodować lub przyczynić się negatywnie do Pani stanu zdrowia i przez to dziecka. Leczenie w ciąży byłoby podobne do standardowego leczenia lecz wszystko zależałoby od zaawansowania choroby i ciąży. Proszę w razie wątpliwości zgłosić się do lekarza prowadzącego. Pozdrawiam.