Alpicort E a jego odstawienie

Witam,mam na imię Monika  od 3 miesięcy codziennie wieczorem stosuję Alpicort E. Widzę u mnie wyraźną poprawę po tym produkcie, moje pytanie brzmi: czy mogę go odstawić z dnia na dzień, czy należy odstawiać Alpicort stopniowo, ponieważ zawiera on żeńskie hormony? Obawiam się, że mogą wystąpić jakieś niepożądane skutki, po szybkim przerwaniu kuracji Alpicortem E. Dodam, że od 3 miesięcy nie kontaktowałam się ze swoim dermatologiem i przez ten czas zużyłam 4 butelki produktu Alpicort E. Jakie skutki mogą być w przypadku zbyt długiego stosowania tego preparatu? Czy odstawienie może być nagłe czy jednak powinno się ten preparat odstawiać stopniowo? Może dobrym wyjściem będzie zmniejszanie dawki albo przyjmowanie jej raz na kilka dni? Bardzo proszę o odpowiedź z góry za nią dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Dobrze byłoby gdyby skonsultowała się Pani ze swoim dermatologiem, ponieważ powinien on ocenić skuteczność działania leku i zadecydować o ewentualnym odstawieniu leku. Leczenie zależy od typu schorzenia, od jego przebiegu i powinno zostać ocenione indywidualnie przez lekarza.
Alpicort E może dawać objawy uboczne związane w obecością w składze glikokortykosteroidu - a przy podawaniu go w dużych dawkach, przez długi czas lub na bardzo dużej powierzchni możliwe jest wystąpienie objawów ogólnoustrojowych związanych z zawartością prednizolonu.

Lek stosuje się początkowo codziennie, a następnie w chwili, gdy wypadanie włosów ustąpi - 2-3 razy w tygodniu.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Alpicort E to preparat w formie płynu stosowany w różnych typy łysienia w tym w łysieniu androgenowym u mężczyzn i kobiet. Lek stosuje się początkowo codziennie, należy płyn wmasować przez około 2-3 minuty w zmienioną skórę głowy. Preparat zawiera glukokortykosteroidy, co oznacza, że nie powinno się stosować go przewlekle. Stosowany zbyt długo wywołać może trądzik posteroidowy, rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, zmiany zanikowe skóry oraz odbarwienie i rozstępy skórne. Preparat należy stosować 1 raz w przeciągu dnia, najlepiej wieczorem.

Preparat zawiera trzy substancje aktywne. Są to: Benzoesan estradiolu, prednizolon oraz kwas acetylosalicylowy. Benzoesan estradiolu jest pochodną naturalnego 17ß-estradiolu.Ma miejscowe działanie antyandrogenne, poprawia stan ukrwienia skóry. Prednizolon ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwświądowe. Kwas salicylowy jest substancją o działaniu przeciwzapalny, działa słabo przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Lek stosuje się raz dziennie, po ustąpieniu objawów należy stosować go około 2-3 razy w tygodniu. Lek nie należy stosować dłużej niż 3-4 tygodnie, ze względu na zawartość prednizolonu, co przy długotrwałym stosowaniu może prowadzić do powstania działań niepożądanych. Badania maksymalnej długości zastosowania leku obejmują 6 miesięcy. Pani stosuje lek już od trzech miesięcy. To za długo. Powinna Pani skonsultować się z dermatologiem. Proszę odstawiać lek powoli, 2-3 razy w tygodniu przez około tydzień, a potem odstawić. Leku nie można stosować przewlekle, dlatego proszę jak najszybciej, niezwłocznie go odstawić, nawet jeśli nie mam oczywistej poprawy klinicznej.