Przyjmowanie leków w drugim trymestrze ciąży

Dzień dobry! Chciałam zapytać o stosowanie leku Fluoxetin Polpharmaw ciąży ( II trymestr). Czy jest to bezpieczne? Jakie mogą być zagrożenia dla dziecka? Przepisał mi go lekarz psychiatra, twierdząc, że nie ma przeciwwskazań, natomiast ginekolog prowadzący ciążę odnosi się do tego bardzo sceptycznie.

Witaminy w ciąży

Witam!

Fluoksetyna należy do grupy leków określanej jako SSRI. Są to leki stosowane zazwyczaj w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, nerwicy natręctw i innych. Trzeba stwierdzić, że nie są to leki całkowicie bezpieczne dla płodu, jednakże w sytuacji gdy pacjentka jest w ciąży zawsze należy rozważyć ryzyko oraz potencjalne korzyści z zastosowania leku. Ogólnie uważa się, że jeżeli do zapłodnienia doszło w trakcie terapii lekowej to nie należy jej przerywać, gdyż zagraża to zaostrzeniem leczonych zaburzeń. To samo tyczy się sytuacji gdy podczas ciąży dochodzi do zaostrzenia zaburzeń, wówczas warto zastosować leki. Jeśli objawy są słabo nasilone można rozważyć, a nawet wskazana jest psychoterapia. Ta metoda leczenie jest bezpieczna dla dziecka, a jednocześnie dość skuteczna. Podsumowując, słuszność stosowania leku w tej sytuacji zależy od wielu czynników. Prawdopodobnie psychiatra na podstawie badania stwierdził, że uzasadnione będzie zastosowanie leku. Jeśli objawy są nasilone to stosowanie leku wydaje się być uzasadnione w tej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie!