Warfin a leki na przeziębienie

Dzień dobry. Od dłuższego czasu biorę lek Warfin z powodu wcześniej przebytego zawału serca. I mam pytanie, jakie leki na przeziębienie mogę brać stosując Warfin? Czy stosowanie takich tabletek jak Gripex albo jakichś leków na ból gardła będzie problemem czy mogę bez obaw je przyjmować? Wiem, że lekiem Warfin nie można przyjmować wielu substancji, ale zastanawiam się czy wliczają się do nich właśnie takie zwykłe leki na przeziębienie. Jak to wygląda? Przy okazji chciałbym zapytać jak długo mam stosować lek Warfin. Czy to jest jeden z tych preparatów, które muszą być przyjmowane przez całe życie czy może w pewnym momencie będę mógł przestać go brać albo zamienić na jakiś inny lek? Zastanawiam się po prostu czy jego działanie jest tylko doraźne czy faktycznie pomaga w leczeniu. Z góry dziekuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Nie można zażywać leków, które doprowadzają do obniżenia krzepliwości i z którymi Warfin wchodzi w interakcję.
Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo zaleca się paracetamol u pacjentów przyjmujących warfarynę.
Nie należy stosować aspiryny oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które przyjmowane w dużych dawkach wraz z warfaryną mogą nasilać powikłania krwotoczne.
Po zakończeniu leczenia przeziębienia powinien zostać skontrolowany INR czy nie doszło do nadmiernego podwyższenia wskaźnika.

niestety przxy tym leku nie mozna brac lekow na przeziebienie jedynie-srodki nstyralne jest taki preparat dostepny w aptekach grypvita w saszetkach - wi nalezy zglosic sie do Lekarz POz

Gama leków "na przeziębienie" oferowanych bez recepty jest bardzo szeroka, często są to leki "kilka w jednym" stąd trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno należy zachować ostrożność /tj. nie nadużywać dodatkowych leków, obserwować się/ , szczególnie stosując środki, które dodatkowo wpływają na krzepnięcie krwi, np. aspirynę. Co nie znaczy, że są to leki przeciwskazane.
Stosując Warfin należy pamiętać o konieczności kontroli INR po wprowadzeniu do terapii innych leków.

Niestety większość leków stosowanych w infekcjach tzw. przeziębieniowych wpływa na skuteczność działania warfaryny. Najczęściej ( dotyczy to głównie preparatów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym ) dochodzi do nasilenia działania warfaryny. Z leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych najmniejszy wpływ modyfikujący działanie warfaryny wywiera paracetamol. Lek ten jest częstym składnikiem preparatów złożonych o działaniu objawowym stosowanych w tzw. przeziebieniach. Ponadto sam proces zapalny może modyfikować działanie warfaryny. Stosując leki p. zapalne oraz antybiotyki w infekcji należy zwiększyć częstotliwość oznaczania INR i w zalezności od wyniku badania zmodyfikować czasowo dawkę warfaryny. Najlepiej zmianę dawkowania leku skonsultować z lekarzem leczącym.