Przyjmuję tabletki i bolą mnie piersi - czy to oznaka ciąży?

  Witam!
Niepokoję się dość mocno, więc postanowiłam w oczekiwaniu na wizytę zasięgnąć porady tutaj. Od lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, od około roku (lub ponad rok) przyjmuję Y**. Z każdymi tabletkami powtarzała się ta sama sytuacja - po dłuższym ich przyjmowaniu mój organizm szalał - na kilka dni przed miesiączką pojawiały się plamienia. Przy Y** zaczęło się to samo plus dla odmiany plamienie kilka dni (4-5) po miesiączce. Wyczytałam jednak, że w ten sposób drogi rodne oczyszczają się z resztek śluzów itp. wywoływanych przez tabletki. Problem jest taki, że po około tygodniu brania tabletek (nie przypominam sobie żadnych nieprawidłowości w ich przyjmowaniu) spałam z partnerem, drugiego dnia pojawiło się ww plamienie.
Nie pamiętam dokładnie po ilu dniach zaczęły boleć mnie piersi, trwało to około tygodnia, później przeszło, wystąpiło krwawienie z odstawienia. W tym miesiącu jednak historia się powtarza - plamienie kilka dni po miesiączce i zaraz po tym ból piersi trwający ok tygodnia. Dziś ból jakby ustąpił.
Czy to może być ciąża? Wydawało mi się że wtedy piersi bolałyby mnie bez przerwy a nie przez tydzień w miesiącu. Boję się też, czy to nie jest tak, że gdybym była jakimś cudem w ciąży to tabletki "maskują" jej objawy? Poza tym nie obserwuję nic wybitnie dziwnego, kilka razy spuchły mi nogi, ale tylko w upalne dni po 8 godzinach stojącej pracy. Poza tym żadnych nudności, zachcianek, bólów brzucha. Wygląd brzucha nie bardzo potrafię ocenić, bo raz nie jem prawie nic a raz opycham się do pełna (ale to nie wynik zachcianek, tylko nieuregulowanego trybu życia - to u mnie standard), więc jego wygląd zmienia się dość często. Bardzo proszę o odpowiedź.
A przy okazji - przy tych tabletkach zaczęły się pojawiać ciemne włosy w miejscach, w których wolałabym ich nie mieć, np. na wnętrzach ud. Moja Pani ginekolog twierdzi, że to normalne - chyba nie ma racji?

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią dolegliwości najprawdopodobniej są związane z występowaniem działań niepożądanych preparatu. Niestety nie wszystkie pacjentki równie dobrze tolerują ten rodzaj antykoncepcji.

Bóle piersi są stosunkowo częstym objawem ciąży. Jeżeli sytuacja pojawiłaby się po raz pierwszy bezwzględnie zaleciłabym Pani wykonanie testu. Jeżeli jednak sytuacja się powtarza, to ciąża jest mało prawdopodobna.

Tak jak słusznie Pani zauważyła, przyjmowanie tabletek może maskować objawy ciąży. Jeżeli jednak stosuje Pani tabletki regularnie to zapłodnienie jest mało prawdopodobne. Oczywiście, dla całkowitej pewności może Pani wykonać test ciążowy.

Nadmierne owłosienie po antykoncepcji hormonalnej również jest jej działaniem niepożądanym. Paradoksem jest, że niektóre pacjentki stosują te preparaty w leczeniu nadmiernego owłosienia, podczas gdy inne zauważają zgęstnienie włosów w trakcie ich przyjmowania.

Plamienia śródcykliczne jak i inne przytoczone dolegliwości są wskazaniem do zmiany preparatu na inny, o innym składzie chemicznym. Plamienia przez połowę cyklu mogą w konsekwencji doprowadzić do anemii, dlatego nie warto czekać z wizytą u lekarza.

Pozdrawiam