Przykładowy jadłospis a odchudzanie

Przy takim jadłospisie będę chudnąć, utrzymywać wagę,czy tyć?I śniad.jogurt naturalny z orzechami, suszonymi owocami, dwie kromki razowca z masłem, serkiem wiejskim i dżemem, II śniad. kanapka z szynką, sałatą i rzodkiewką,jabłko, obiad-350ml zupy pomidorowej zabielanej z ryżem, udko z kurczaka z połową kaszy jęczmiennej z sosem jogurtowym, brokuł gotowany,podwieczorek-4 plastry ananasa, kolacja-3 kromki razowca z pastą z szynki z ogórkiem kiszonym i pomidorem. Mam 20 lat,i nie uprawiam sportu.

zależy jaką wagę wyjściową masz. Myślę, że raczej nie schudniesz przy takim jadłospisie, chyba ze masz naprawde dużą wagę wyjściową. Raczej utrzymasz swoją wagę. Jak chcesz schudnąć to odrzuć chleb wieczorem i zrezygnuj z kaszy do obiadu.

Trudno odpowiedziec na to pytanie nie znając wagi, wzrostu, trybu życia a także ilości spożywanych kalorii. Bo łyżka orzechów do jogurtu jest ok ale już garśc robi z tego dania bombe kaloryczną.

Niestety, za mało danych. Trudno to oszacować, nie znając wagi wyjściowej, ani dokładnych ilości podanych produktów. Bo np. jogurt naturalny na śniadanie to małe opakowanie, czy duże? Dużo takich nieścisłości w całym jadłospisie. Pomijając to, jest to dość kaloryczny jadłospis, z dużą ilością węglowodanów, które przy małej aktywności fizycznej mogą powodować wzrost masy ciała u przeciętnej osoby. Pozdrawiam

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Witam,
Jak dla mnie nie jest to prawidłowy jadłospis i śmiem twierdzić, że raczej będzie Pani przybierać na wadze ze względu na dość duży udział prostych węglowodanów . Tworzę plany żywienia na podstawie wyników krwi żylnej, bo uważam, że są to bardzo fundamentalne sprawy dla naszego zdrowia i mój pacjent jest dzięki temu bezpieczny. Każdy człowiek jest indywidualny i taka też powinna być dla niego dieta, spożywanie przypadkowo wybranych produktów nie wyeliminuje Pani stanów zapalnych ani nie wyreguluje gospodarki enzymatycznej i hormonalnej. Zresztą bez badań i tak nie wiadomo jakich składników odżywczych potrzebuje Pani organizm. Jeżeli chce Pani poważnie potraktować sposób żywienia swoje ciała proszę poczytać o metabolic balance.
pozdrawiam i życzę sukcesów!

Witam,

A jakie są Pani obecne doświadczenia z dietami? Była Pani na jakiejs? Pani masa ciała jest w normie? Jak dla mnie ten jadłospis dla osoby która nie uprawia aktywności fizycznej to raczej takie utrzymywanie sie w normie z nakierowaniem na budowanie masy ciała/przytycie.

Aby to przewidzieć trzeba by przynajmniej znać Pani masę ciała i wzrost.
"Jadłospis" jest urozmaicony i ciekawy ,natomiast nie ma gramatury, wszystko co się zadzieje w organizmie, zależy w tym momencie od składu przyjmowanych pokarmów ale również od ich gramatury. Pozdrawiam.

Witam. Wszystko zależy od tempa przemiany materii, zapotrzebowania kalorycznego, tego jak jadłaś do tej pory, ile ważysz oraz wielu innych czynników. Na pierwszy rzut oka można pochwalić plan za to, że jest 5 posiłków, że są w nim warzywa, owoce, ciemne pieczywo, kasza. Plan jest pełnowartościowy i zdrowy. Jak na brak aktywności fizycznej jedzenia jest w nim sporo, ale kwestia spadku wagi, utrzymania, czy tycia jest zbyt indywidualna, żeby to ocenić. Pozdrawiam

Witam. Jest bardzo mało danych podanych, waga, wzrost, przemiana materii dotychczasowe odżywiane, aktywność fizyczna. Ponadto jadłospis podany jest ogólnie niema gramatury podanej.Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Informacje, które Pani podaje są zbyt mało dokładne i precyzyjne aby określić czy przy takim jadłospisie będzie Pani tyła czy chudła lub utrzyma wagę. Należałoby podać wzrost, obecną wagę ciała oraz Pani tryb życia.

Ogólnie rzecz biorąc przy takim jadłospisie nie powinna Pani tyć gdyż nie jest to duża kaloryczność w ciągu dnia.
Jeżeli chodzi Pani o schudniecie naniosłabym kilka zmian do podanego jadłospisu, a mianowicie:

ze śniadania wyeliminowałabym masło a zastąpiła je serkiem naturalnym np Bieluch. Dżem tylko nisko słodzony, owoce suszone oraz orzech nie codziennie.

Na obiad nie podałabym zupy zabielanej chyba że zabiela Pani jogurtem naturalnym a nie śmietaną. Ryż zalecam tylko brązowy naturalny. Udko z kurczaka powinno być pozbawione skóry, gdyż w niej jest sporo tłuszczu.

podwieczorek jest dość ubogi i tu polecam dołączyć przynajmniej jogurt czy twaróg.

na kolację nie je Pani już pieczywa a skupi się na białku i warzywach.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel 506225670
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk

Witam. Jeśli chciała by Pani schudnąć na takim menu to może się nie udać, zwłaszcza przy małej aktywności fizycznej. 1 śniadanie albo musli albo kanapki, oba zestawy to stanowczo za dużo biorąc pod uwagę kaloryczność bakalii. 2 śniadanie - przy odchudzaniu albo 1 duże jabłko, albo 1 mała kanapka. Obiad albo zupa (zabielana zapewne śmietaną?, śmietanę przy odchudzaniu zastępujemy jogurtem naturalnym), albo 2 danie (kurczak bez skóry). Całość to za duża porcja. Podwieczorek, jeśli nie jest to dosładzany ananas z puszki to mógłby zostać lub jeśli jadła Pani owoc na 2 śniadanie to proszę zastąpić jogurtem (150g). Kolacja mogła by zostać. Co do gramatury produktów to ciężko powiedzieć jakie powinno być, ponieważ nie mam podane wzrostu, aktualnej masy ciała.