Przykładowy jadłospis dla kobiety karmiącej

witam. Moja córcia ma 2 tygodnie. Chciałam spytac co powinnam jesc a czego unikac??? bo jedni mowia tak a inni tak i juz jestem skolowana... ;/ a nie chce zaszkodzic malenstwu. czy mogla bym np. prosic o przykladowy jadlospis? podobno nalezy unikac cebuli i czosnku. a czy popcorn lub wafle o smaku cebulki (ktore uwielbiam) tez nalezy odstawic?? czy tu chodzi tylko o cebule jako surowe warzywo? z gory dziekuje za pomoc

Wiram Panią, mama karmiąca musi na jakiś czas zrezygnować z wielu ulubionyvh smaków i jest ich dość długa lista. Należy kierować się zasadą, iż brzuszek niemowlaczka nie umie jeszcze poradzić sobie z ciężkostrawnymi posiłkami, wszystkimi wzdymającymi, smażonymi, przyprawami, owocami pestkowi, napojami gazowanymi itd.... dieta powinna być lekkostrawna i zbilansowana a po ukończeniu 4 miesiąca powoli wprowadzamy nowe smaki do diety ale pamiętajmy 1 nowy produkt na 3-4 dni aby wyłapać ewentualne nietolerancje pokarmowe. Popcorn czy wafle cebulowe absolutnie nie piwinny pojawiać się w diecie młodej mamy karmiącej. Pozdrawiam Beyer-Wygońska.

Mgr Sylwia Beyer-WygoĹska

Witam,
dieta mamy karmiącej, nie powinna niczym różnić się od diety prawidłowo odżywiającej się kobiety. Należy jeść produkty ze wszystkich grup tzn. produkty zbożowe, mięso, nabiał, ryby, jaja, owoce, warzywa, tłuszcze. Dieta powinna być urozmaicona, zrównoważona i w miarę możliwości naturalna. Nie należy wprowadzać diet eliminacyjnych "na wszelki wypadek", ponieważ wszelkie niedobory żywieniowy odbiją się na Pani zdrowiu. Najlepiej spożywać 5 posiłków - 3 główne i 2 przekąski. Należy wypierać produkty z pełnego przemiału, chudy nabiał, mięso i wędliny. Zaleca się unikania smażenia na rzecz pieczenia, duszenia bądź gotowania. Należy unikać słodyczy oraz produktów bogatych w kwasy tłuszczowe trans, czyli utwardzane tłuszcze roślinne. Proszę unikać produktów wysokoprzetworzonych, do których można zaliczyć chipsy.Cebula i czosnek mogą zmieniać smak mleka, ale jeśli spożywała Pani te produkty w ciąży, to maluszkowi nie powinny przeszkadzać. Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek niepokojące objawy u dziecka np. kolki, wysypkę zalecam spotkać się z pediatrą w celu ustalenia przyczyny i ewentualnego dalszego postępowania. Gdyby Pani dieta wymagała modyfikacji ze względu na alergie bądź nietolerancje pokarmowe u dziecka polecam kontakt z dietetykiem. A obecnie proszę jeść zdrowo, wybierając różnorodne produkty.