Witamina B12 w tabletkach a jej przyswajalność

Dzień dobry, chciałbym zadać pytanie dotyczące witaminy B12 w tabletkach. Mianowicie czy witamina B12 w tabletach wchlania sie rownie dobrze co ta z mięsa? W ostatnich wynikach badań wyszedł mi lekki niedobór witaminy B12. Otrzymałem zalecenie nie tylko suplementacji, ale również jedzenia większej ilości mięsa, ponieważ właśnie w nim znajduje się witamina B12. Problem w tym, że ja bardzo nie lubię mięsa. Nie jestem wegetarianinem, chociaż mógłbym być bo jestem w stanie nie jeść mięsa praktycznie wcale, nie odczuwam potrzeby jedzenia praktycznie żadnych mięsnych dań. I stąd moje pytanie czy witamina B12 w tabletkach wchłania się równie dobrze co ta zawarta w mięsie? Czy żeby zwiększyć poziom witaminy B12 w organizmie wystarczą tabletki czy jednak jedzenie wiekszej ilości mięsa jest konieczne? Z góry dziękuję za odpowiedź w mojej sprawie i pozdrawiam.

Dzień dobry

Biodostępność witaminy z gr B12 z ryb, mięsa owiec i mięsa z kurczaka wynosi odpowiednio 42%, 56% -89%, a 61% -66%. Witamina B (12) z jaj jest słabo przyswajalna (poniżej 9%) w porównaniu do innych produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego.
Natomiast z suplementów na poziomie 5-7%.

Witam, jeżeli w diecie nie jesteś w stanie przyjąć odpowiedniej ilości witaminy B12, można skorzystać z tabletek. Jednak należy zwrócić uwagę na kwas foliowy i wapń, które poprawiają wchłanianie, a np. witamina C może zmniejszać. Osoby, które nie jedzą mięsa powinny suplementować witaminę B12, gdyż praktycznie nie występuje w produktach roślinnych. Jednak wchłanialność z tabletek jest bardzo niska.

Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn

Witam,
Witamina B12 to niesamowicie istotna witamina, ktora czesto jest niedoborowa nie tylko u wegetarian, alerowniez np. Kobiet w ciazy.
W niektorych sytuacjach suplementacja jest nieodzwonym elementem i uwzgledniajac ja nalezy pamietac o spozywaniu jej wraz z witaminami i skladnikami mineralnymi zwiekszajjacymi jej wchlanianie.

Niestety suplementy diety są rejestrowane w Polsce jako produkty żywnościowe, nie farmaceutyczne stąd nie prowadzi się badań m.in. na temat ich wchłaniania także nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Jednak zdecydowana większość suplementów diety wchłania się w bardzo niewielkim stopniu, niektóre badania mówią o tym, że jest to zaledwie 5%.