Przytycie 10 kg po zmianie diety niskokalorycznej 1200 kcal na 1400-1600 kcal

Witam przez parę lat tj 10 lat stosowałam diety niskokaloryczne 1200kcal. W ostatnim czasie starałam się podwyższac stopniowo kalorie do 1400-1600kcal, ponieważ chce schudnąc. Waga zaczęła rosnąc, przybyło mi od tamtego czasu 10kg. Czy mój metabolizm się rozregulował i przestawił na tryb oszczędny i dlatego nie mogę schudnąc? Czy może podaż kalorii jest nieodpowiednia? kobieta, 30 lat, 170cm, 65kg. Cel redukcja 7kg

Szanowna Pani - rzeczywiście po tak długim okresie "głodu" dla organizmu spodziewałabym się znaczącej zmiany metabolizmu i tego, że dieta 1400-1600 (która jest zgodnie z normami ciągle poniżej zapotrzebowania dla Pani wzrostu i wieku) może wywołać wzrost masy. W takim przypadku powrót do normalności (która u Pani powinna wynosić około 2000 kcal dziennie) i możliwość utrzymania wagi na pożądanym poziomie może być długotrwała. Ale moim zdaniem warta zachodu, gdyż jeżeli nie poprawi Pani swojego metabolizmu teraz po menopauzie czeka Panią prawdopodobnie bardzo znaczący wzrost masy ciała. Polecam wizytę u dobrego specjalisty, gdyż wyrównanie takiego problemu wymaga dłuższej dietoterapii. Gdybym ja miała zalecić Pani postępowanie to sugerowałabym zmianę diety na 1800 kcal, z bardzo regularnymi i odpowiednimi jakościowo posiłkami (choć oczywiście zaczęłabym od wykonania badań biochemicznych celem określenia stanu Pani organizmu). Do diety dołożyłabym odpowiedni zestaw ćwiczeń. Całość tych działań powinna pobudzić Pani metabolizm do działania i w efekcie spowodować utrzymanie prawidłowej dla Pani masy ciała. Postępowanie takie może być na początku rozczarowujące, gdyż może dać w pierwszych dwóch - trzech miesiącach przyrost masy. Ale po trzech miesiącach waga powinna zacząć stopniowo spadać i po okresie do roku powinna Pani uzyskac pożądaną masę ciała na trwałe, bez obaw o efekt szybkiego jej wzrostu, do tego bez koniecznośći bezustannego liczenia kalorii i odmawiania sobie jedzenia. Życzę powodzenia w osiąganiu celu.

Witam, nieodpowiednia dieta może przyczynić się do spowolnienia metabolizmu, dlatego zachęcam do bezpośredniej konsultacji dietetycznej. Wówczas będzie można ustalić szczegóły planu żywieniowego dopasowanego do Pani potrzeb.
Po wskazówki i przepisy dietetyczne zapraszam również na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska