Puchnie mi prawa górna powieka. Do jakiego specjalisty muszę się udać, aby uzyskać pomoc?

Byłam już kilka razy u okulisty i zawsze pani doktor mi mówi, że w oku nic się nie dzieje. Mam komputerowe badanie dna oka, mierzone ciśnienie, a górna powieka co jakiś czas puchnie i swędzi. Oko mam czyste, nie boli ani nie jest zaczerwienione. Spuchnięta powieka jest miękka, nie ma oznaki ukąszenia - tak ostatnio powiedziała pani doktor. Miałam robione testy alergiczne, które wykluczyły alergię, nie jestem uczulona na kurz, pyłki i zwierzęta. Pracuję w markecie na hali, wykładając towar. Proszę o poradę - do jakiego specjalisty muszę się udać, aby uzyskać pomoc?
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,
w takim przypadku, że kilkukrotne badanie nie wykazało przyczyn okulistycznych, podstawowe testy alergiczne wyszły ujemne (chociaż zawsze istnieje ryzyko, że uczulający antygen nie był testowany), powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego, gdyż kluczowe jest zebranie dokładnego wywiadu i wykonanie podstawowych badań. Na tej podstawie lekarz być może ustali przyczynę lub pokieruję Panią do odpowiedniego specjalisty.
W grę mogą wchodzić ogólnoustrojowe zaburzenia, jak np. zaburzenia hormonalne (proszę zwrócić uwagę, czy pojawianie się obrzękniętych powiek ma związek z fazą cyklu miesiączkowego), czy zaburzenia elektrolitowe. Obrzęk powiek może pojawiać się m.in. w chorobach tarczycy, serca i nerek.

Pozdrawiam serdecznie!