Puchnięcie nóg po chemioterapii

Serdecznie witam i na początku bardzo dziękuję za otrzymane dotychczas odpowiedzi. Niestety, mam jeszcze jedno pytanie. Po ostatniej chemii doszło u mojego taty do powikłań. Nagle spuchły i zsiniały mu nogi, nikt z lekarzy nie wie, co to oznacza. Wykluczono już dnę moczową, a także zastrzał. Obecnie tato jest w domu, gdzie dochodzi powoli do sił. Niestety, nogi nadal mu puchną i swędzi go cała skóra. Czy to puchnięcie nóg to rzeczywiście objawy po chemii? Chciałabym, aby tato poszedł do lekarza, który by go pod tym kątem dokładnie zbadał. Nie wiem tylko, do jakiego specjalisty mógłby się udać. Ciągle mam wrażenie, że ta dolegliwość jest traktowana trochę po macoszemu. Lekarka prowadząca też nie ma na to odpowiedzi. Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyn obrzęków nóg może być kilka. Obustronne obrzęki mogą być wynikiem niewydolności układu krążenia, szczególnie jeżeli Tata wcześniej miał już problemy z sercem (choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze). Czasami także pogorszenie pracy serca jest wynikiem chemioterapii - leki cytostatyczne mogą uszkadzać mięsień sercowy. Aby wykluczyć tę przyczynę, warto byłoby, aby Tatę obejrzał kardiolog - najlepiej z wykonaniem ECHO serca oraz standardowego ekg.

Inną przyczyną obrzęków może być pogorszenie pracy nerek. W tym wypadku, aby się o tym przekonać, wystarczy skontrolować mocz, a także sprawdzić poziom kreatyniny oraz mocznika we krwi, a także poziom elektrolitów (sód i potas).

Kolejna potencjalna przyczyna to problem z wątrobą - organ także obciążony intensywnym leczeniem, jaką jest chemioterapia, i wynikającym z tego niedoborem białka. Niedobór białka może także wynikać z diety - szczególnie jeżeli Tata np. dużo schudł lub ma problemu z jedzeniem. W takim wypadku należy sprawdzić proteinogram ,czyli zawartość białka we krwi. W razie niedoboru należy uzupełniać dosypując np. gotowe preparaty białka do pokarmów (dostępne w aptece bez recepty).

Ostatnia z przyczyn to problemy naczyniowe w nogach. Należałoby wykonać badanie USG doppler, aby wykluczyć ewentualną zakrzepicę/nasilenie problemów z żylakami (chirurg naczyniowy).

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia dla Taty.