Pusty pęcherzyk czy źle wykonane badanie USG?

Witam!

Chciałabym się dowiedzieć, czy moje USG świadczy, że mogę mieć pusty pęcherzyk ciążowy. Moja sytuacja wygląda następująco. Przy pierwszej wizycie u ginekologa, dowiedziałam się, że jestem w 6 tygodniu ciąży! Ostatnią miesiączkę miałam 6 maja. Gdy lekarka zrobiła mi USG, to jej się nie podobało, że nie widać w ogóle zarodka i że mam póki co pusty pęcherzyk ciążowy. Z mojego wykresu temperatury wynikało, że owulację miałam 23 maja, więc 16 czerwca mogłaby jeszcze nie widzieć zarodka?
Mój pęcherzyk ma rozmiar 11 mm przy HCG 7707 mIU/ml wykonane 16 czerwca. Czy to może być 4 tydzień ciąży i jeszcze nic nie widać? Z morfologii mam podwyższone NEUT 6,3^3/mm-3, NEUT 73,9%, a obniżone LYM% 18,9%.

Czy mam się czegoś obawiać, czy na razie jest wszystko w porządku? Moimi objawami są lekkie bóle brzucha i delikatnie pobolewające piersi. Martwię się czy rozwinie mi się zarodek. Czy po tygodniu mogłabym już iść na USG, czy raczej muszę zaczekać 2 tygodnie?

Lek. Marta Hat

Witam!

Uwidocznienie pęcherzyka ciążowego jest możliwe od około czwartego-piątego tygodnia ciąży (licząc od daty ostatniej miesiączki).
Zarodek jest widoczny i można zmierzyć jego wielkość w okolicach między piątym, a szóstym tygodniem ciąży. W tym okresie należy uwidocznić prawidłowe zagnieżdżenie pęcherzyka ciążowego, czynność serca płodu (akcja serca staje się widoczna od około 5-6 tygodnia).

Jeżeli chodzi o normy wielkości to są one odnoszone do wieku ciążowego i nie zawsze można szczegółowo podać zakres wielkości.
Średnia wielkość zarodka w 3 tygodniu ciąży wynosi 0,15 mm.
W okresie 4 tygodnia ciąży - około 0,36 mm do 1mm, w 5 tygodniu ciąży -płód ma ok. 1,25 mm długości, a pęcherzyk ciążowy jest wielkości rodzynka. W 6 tygodniu ciąży długość zarodka wynosi 2-5 mm.

Zakres norm beta HCG dla poszczególnych tygodni ciąży jest szeroki i ważniejsze jest określenie dynamiki jego przyrostu. Początkowo beta HCG podwaja się w ciągu 48-72h, później tempo wzrostu spada, w przedziale 1200 mIU/ml-6000 mIU/ml poziom HCG podwaja się średnio w czasie 96 godzin (4 dni), a dla stężeń przekraczających 6000 mIU/ml ten czas może być jeszcze dłuższy.
Oto przykładowe normy betaHCG dla 5 i 6 tygodnia ciąży:
-5tc.-  19-7340 mIU/ml
-6tc.-  1000-56000 mIU/ml

W razie braku wystąpienia niepokojących objawów proszę zrobić jak zalecił ginekolog, czyli skontrolować USG za 2 tygodnie.

 Pozdrawiam serdecznie!