Pytanie do specjalisty od bólów barku i bioder

Mam 55 lat.  Od co najmniej pół roku boli mnie prawy bark tak, że ten ból przechodzi na plecy. Ponadto mam bóle w obu biodrach... porównując je, to w pachwinach, tak jak boli ząb, taki krótki i nagły, ale straszny, przeszywający i budzi mnie w nocy... Żaden lekarz, ani lekarz rodzinny, ani ortopeda, nie był w stanie mnie zdiagnozować. Proszę o poradę... Dziękuję.

55 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Panią dolegliwości, jest bardzo prawdopodobne, że wynikają one ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz stawów.

Bóle barku są bardzo rozpowszechnioną dolegliwością. Mogą mieć wiele przyczyn, jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego, zmiany zwyrodnieniowe i zapalne obejmujące staw barkowy, czy uszkodzenie nerwów (a dokładnie splotu ramiennego) w przebiegu cukrzycy. Bóle barku mogą też występować w przypadku: zespołu ciasnoty górnego otworu klatki piersiowej (który pojawia się np. w przebiegu wad wrodzonych takich jak żebro szyjne czy wrodzone nieprawidłowości obojczyka), uszkodzenia nerwów obwodowych (jak neuropatia nerwu nadłopatkowego, która może pojawić się np. po urazach). Czasem przyczyną bólu barku może też być guz szczytu płuca, który powoduje uszkodzenie nerwów (a dokładnie splotu ramiennego).

Bóle stawów biodrowych także bardzo często wynikają ze zmian zwyrodnieniowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub ze zmian zwyrodnieniowych lub zapalnych stawu biodrowego. Ponadto bóle bioder mogą być bólami przenoszonymi, występującymi z powodu chorób jamy brzusznej. Nie napisała Pani, jakie badania miała Pani wykonywane z powodu obecnych u Pani dolegliwości. Wskazane byłoby dokładne zebranie wywiadu i wykonanie badania przedmiotowego, co pozwoliłoby odpowiednio wybrać jakie badania diagnostyczne wykonać- wśród możliwości są: przeglądowe lub czynnościowe RTG lub rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, RTG stawów biodrowych, USG stawu barkowego i stawów biodrowych, RTG klatki piersiowej (w celu wykluczenia żebra szyjnego czy guza płuca), USG jamy brzusznej (wykluczenie bólu przeniesionego), ewentualnie ocena nerwów obwodowych w badaniu elektromiograficznym.