Mastektomia a rak piersi

Mam koleżankę w Polsce, u której wykryto niedawno raka piersi. Za parę tygodni będzie miała operację - amputację piersi, ale już w tej chwili usunięto jej węzły chłonne (jak się okazało, są tam już komórki rakowe). Bardzo mnie interesuje dlaczego w Polsce czeka się z tą operacją i dlaczego najpierw usuwa się węzły chłonne. W Nowej Zelandii i Australii operacje usunięcia guzka czy też całej piersi przeprowadza się natychmiast po stwierdzeniu raka (żeby zmniejszyć ryzyko przerzutów), a węzły chłonne, jeżeli jest taka potrzeba, usuwa się w tym samym czasie.

Czy jest jakieś logiczne uzasadnienie procedury, którą stosuje się w Polsce?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W Polsce postępowanie opiera się na programach europejskich i jest bardzo podobne do postępowania przyjętego na całym świecie.
Być może w opisanej sytuacji węzły zostały pobrane podczas zabiegu diagnostycznego pobierania wycinka do badania hist-pat. Jeśli podczas tego zabiegu fizykalnie stwierdzono pakiet węzłów chłonych to usunięto go w całości. Po badaniu hist-pat zmian w piersi i węzłach ustalono stadium zaawansowania klinicznego i przystąpiono do kwalifikacji do zabiegu.
Przyczyną takiego postępowania może być też indywidualna sytuacja chorej.

Proponuję zapytać po prostu lekarza prowadzącego dlaczego wybrane zostało akurat takie postępowanie. Jestem przekonany, że istnieje realne uzasadnienie.

Redakcja abcZdrowie.pl