Raczkowanie u 10-miesięcznego dziecka

witam mam pytanie moja coreczka ma 10 miesiecy i jeszcze nie raczkuje jak siedzi na kolanach to sie prezy na bok i nozki kuli dodam ze wazy13kg ma nadwage urodzila sie wazac4 i pol kg czy ona ma zespol miesnia moj pediatra powiedzial zeby poczekac ze ona ma czs zeby zaczac raczkowac prosze o porade martwie sie

Lek. Marta Gryszkiewicz

Nie ma powodów do niepokoju. Dzieci zaczynają raczkować w różnym wieku. Każde dziecko jest inne i ma swój rytm rozwoju. Trochę cierpliwości i wiary we własne dziecko - z pewnością już niedługo córka zacznie raczkować.

Nie pisze Pani o innych możliwościach motorycznych dziecka Czy obraca się z brzucha we wszystkich płaszczyznach,toż samo z pleców,czy siada,staje przy szczeblach.
Wówczas można ocenić czy rozwój motoryczny dziecka przebiega prawidłowo.Raczkowanie -przez niektóre dzieci może być pominięte i to nas nie niepokoi o ile inne funkcje ruchowe przebiegają prawidłowo.
Proszę zaufać lekarzowi pediatrze

Pozdrawiam ciepło