Rak piersi - czy jest konieczny zabieg chirurgiczny?

Witam, mam na imię Joanna, mam 29 lat, obecnie jestem po drugim cyklu chemioterapii przed planowanym zabiegiem. Rak piersi lewej T2N0M0. Okazało się, że guz (Carcinoma ductale invasium G2) się zmniejsza. Lekarka ustaliła przed trzecią chemią konsylium z chirurgami w sprawie operacji (proponuje mastektomię podskórną z wszczepieniem implantu). Z jej słów wynika, że nie chce, aby guz "zniknął" przez chemię, bo "chirurdzy muszą mieć, co wyciąć". Czy zabieg chirurgiczny naprawdę jest konieczny? Nie wystarczy sama chemia? Szczerze mówiąc nie uśmiecha mi się "cięcie" :-/ Jeżeli to możliwe, proszę jeszcze o jakieś informacje na temat mastektomii podskórnej. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Joanna.

Witam serdecznie!

Standardem w leczeniu raka piersi jest przede wszystkim leczenie chirurgiczne. Chemioterapia jest albo stosowana jako przygotowanie do zabiegu (celem zmniejszenia guza), albo jako uzupełniające leczenie pooperacyjne.

Rozumiem Pani wątpliwości, natomiast jeśli nawet udałoby się zmniejszyć guz do bardzo małych rozmiarów, istnieje bardzo duże ryzyko, że guz znowu odrośnie. Zgodnie z aktualną wiedzą, po wstępnym leczeniu chemioterapią należy usunąć guz z szerokim marginesem tkanek (tzw. leczenie oszczędzające), lub w razie spodziewanego niekorzystnego efektu kosmetycznego, usunąć całą tkankę piersi z ewentualną operacją odtwórczą. Mastektomia podskórna polega właśnie na usunięciu tkanki gruczołowej piersi z możliwością wszczepienia pod skórę implantu. Do tego wszystkiego konieczna wydaje się także ocena węzła wartowniczego (pobranie pierwszego węzła na drodze spływu chłonki z piersi celem upewnienia się, czy faktycznie nie ma przerzutów w węzłach chłonnych).

Więcej na temat leczenia można przeczytać na naszych stronach - podaję linki:
http://portal.abczdrowie.pl/zaawansowanie-raka-piersi-a-leczenie,
http://portal.abczdrowie.pl/zabiegi-rekonstrukcji-piersi.

Pozdrawiam serdecznie