Rak piersi - czy przed operacją powinna być stosowana chemioterapia i radioterapia?

Witam!

Moja mama w grudniu 2010 roku przy badaniu piersi wyczuła u siebie guzek wielkości główki szpilki. Zapisaliśmy się natychmiast do lekarza, tam zostało zrobione USG, biopsja cienkoigłowa i mammografia: "w kwadracie górnozewnętrznym piersi lewej w miejscu wyczuwalnego oporu patologicznego ok. 7,5 cm od brodawki sutkowej cień o wym. ok. 26x20x22 mm o nierównych obrysach i nieregularnym kształcie z widocznymi polimorficznymi mikrozwapnieniami, skóra powyżej pogrubiona - obraz jak w przypadku Ca mammae”. To był dla nas szok!

Dostaliśmy skierowanie do kliniki w Gliwicach i tam zrobili szereg dodatkowych badań - Rtg klatki piersiowej (bez zmian), TK jamy brzusznej też nic nie wykryto. Ostateczne rozpoznanie - C50.9 Rak piersi T3NoMo. Wyznaczono nam wizytę lekarską na 11.03.2011 i lekarz po badaniu oznajmił nam, że operacji nie będzie, ponieważ guz ma wielkość ok. 7 cm i jest za duży. Będzie podana chemioterapii - 4 cykle co trzy tygodnie 5Fu -830mg i.v ADM- 80mg i.v CTX- 830MG i.v p/wym D*** 8 mg i.v Z*** 8 mg i.v. Po 1. chemioterapii zrobiona została biopsja gruboigłowa i markery: marker HER wynik (++) komentarz - zlecono fish immunohistochemia, marker E-cadherin wynik (+) komentarz marker ER Estrogen Receptor wynik (+++) komentarz TS 7 : PS 4 : IS 3 marker PR Progesteron Receptor wynik (+++) komentarz TS 7: PS 4 : IS 3 carcinoma ductale infiltrans.

Po 4. chemioterapii była konsultacja z lekarzem, powiedział że guz jest ok 5,5 cm i dołożył jeszcze 2 cykle chemioterapii a po chemii prawdopodobnie będzie radioterapia a potem może operacja. Lekarz po badaniu przed podaniem 6 chemii, powiedział że guz zmniejszył się do 5 cm. Tu chcę zadać maje pytanie, czy przed operacją może być radioterapia i czy operacja się w ogóle odbędzie? Czytałam dużo o raku, ale nigdzie nie znalazłam takiej kolejności leczenia, jakie są rokowania?

Proszę o pomoc, Anna Dziuk

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W leczeniu nowotworów jak i innych schorzeń obowiązują standardy postępowania. Każdy pacjent jednak choruje indywidualnie i leczenie powinno się dobierać w taki sposób, aby uzyskać jak największe korzyści dla chorego.

W przypadku dużego rozmiaru guza, obowiązuje najpierw leczenie przedoperacyjne (chemioterapia), aby przygotować jak najlepsze warunki do wykonania radykalnego zabiegu, czyli takiego, który ma na celu uzyskanie wyleczenia. Im mniejszy guz, tym większe szanse, że usunie się go w całości i mniejsze ryzyko rozsiewu nowotworu. Stąd u Pani Mamy lekarze dążą do tego, aby guz zmniejszyć.
Z tego co Pani pisze, guz stopniowo ulega zmniejszeniu dzięki leczeniu, więc jest duża szansa, że uda się wykonać operację.

Z rozpoznania hist-pat z wycinka z biopsji gruboigłowej wynika, że Pani Mama zachorowała na najczęstszą postać nowotworu piersi (przewodowy inwazyjny rak piersi). Rak cechuje się dodatnimi receptorami hormonalnymi (dla estrogenów i progesteronu) co sprawia, że rak ten rokuje nieco lepiej niż rak hormonoujemny i można zastosować w leczeniu hormonoterapię (więcej na ten temat pod linkiem http://abcrakpiersi/hormonoterapia-w-raku-piersi). Nie napisała Pani natomiast jaki określono stopień złośliwości (w skali G - G1 oznacza raka najbardziej zróżnicowanego a więc najmniej złośliwego, a G3 - raka mało zróżnicowanego, który szybko się dzieli i rośnie).

Radioterapię można stosować zarówno przed operacją, jak i po - decyzja zależy od lekarza prowadzącego. Sposób postępowania jak już wspomniałam zależy od sytuacji w jakiej znajduje się dany pacjent.

Co do rokowania, to należy podkreślić, że każdy nowotwór piersi wiąże się z poważnym rokowaniem. To choroba w wielu przypadkach nieprzewidywalna i podstępna. Wiele zależy od tego, czy uda się wykonać operację i co ostatecznie okaże się w materiale operacyjnym - chodzi przede wszystkim o węzły chłonne pachy - jeżeli będą zajęte przez przerzuty - szansa na wyleczenie zmniejsza się o połowę. więcej na temat rokowania poczyta Pani także pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/rokowanie-w-raku-piersi

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły!