Rak piersi u 16-latki - czy to możliwe?

Mam 16 lat i od paru miesięcy wyczuwam w lewej piersi nad sutkiem malutki guzek. Nie boli ani nie ma innych zmian, jednak boję się, że może to być rak piersi. Miesiączkę mam od roku i jest ona nieregularna i tak pomyślałam, że może to być spowodowanie jakimiś zmianami hormonalnymi.

Proszę o radę, strasznie się denerwuję.

16 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Powinnaś udać się do ginekologa, aby ten zbadał Cię, prawdopodobnie również przy pomocy USG. Rak piersi na szczęście praktycznie nie wchodzi w grę, ponieważ jesteś jeszcze bardzo młoda. Możesz natomiast mieć jakiegoś typu zmianę łagodna, tj. gruczolakowłókniak czy włókniak. To, że miesiączkujesz jeszcze nieregularnie, jest zupełnie normalne, taki stan może się utrzymywać do 4 lat od pierwszej miesiączki.

Pozdrawiam serdecznie!