Rak prostaty w badaniu histopatologicznym - jak to rozumieć?

Proszę bardzo uprzejmie o konsultację i wyjaśnienie badania. Adenocarcinoma G II invasivum prostatae wg Gleassona 2 + 3 = 5 w stosunku 60/40. Z góry bardzo dziekuję. ;))
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Niestety, ale ropoznanie przedstawione w badaniu histopatologicznym gruczołu krokowego nie jest pomyślne.

Brzmi ono: Rak gruczołowy gruczołu krokowego w stopniu G2.

Skala Gleasona stosowana jest do określania struktury zróżnicowania komórek i pełni podstawową rolę w rokowaniu.
Ponieważ w raku prostaty mogą występować obszary o różnych stopniach zaawansowania, grading stosuję się do 2 z nich, stanowiących większość objętości raka. Gdy zsumuje się cyfry, które odpowiadają ich obrazom w skali Gleasona, wynik stanowi tzw. punktacje Gleasona (lub sumę Gleasona), ktora obejmuje cyfry od 2 do 10. Im wyższy wynik punktacji Gleasona tym większe jest ryzyko szybszego wzrostu i rozprzestrzeniania się raka prostaty.

Rozróżnia się 10 stopni skali Gleasona, gdzie stopnie 2-4 odpowiadają komórkom dobrze zróżnicowanym, 5-7 średnio zróżnicowanym, 8-10 komórkom źle zróżnicowanym.

Proszę zgłosić się z wynikiem do swojego urologa, który pokieruje dalszym leczeniem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.