Refundacja leku przeciwdepresyjnego

Witam! Jestem osobą z natury depresyjną. Od sześciu lat (od momentu przejścia na emeryturę) zażywam Asentrę (lub Asertin) 50 mg i wydaje mi się, że mi pomaga. Lek przepisał mi lekarz rodzinny. Żeby skorzystać z refundacji muszę mieć receptę od lekarza psychiatry. Po kilku miesiącach oczekiwania byłam u psychiatry, który nie przepisał mi leku, ponieważ, cytuję "nie jest Pani moją pacjentką, jeśli lek pani pomaga,to proszę się leczyć dalej u lekarza rodzinnego". Po wizycie nie mogę dojść do siebie. Dlaczego nie mogę skorzystać z refundacji leku, który mi pomaga? Dlaczego lekarz tej specjalności jest pozbawiony empatii? Proszę o komentarz.

Witam! Komentarz wspomnianego zachowania pomijam, gdyż nie jest częścią porady, w związku z tym odniosę się do problemu refundacji leku. Aby mogła Pani skorzystać z refundacji, konieczne jest odpowiednie uzasadnienie, czyli rozpoznanie zaburzeń psychicznych, dla których zarejestrowany jest wspomniany lek (najczęściej chodzi o depresję lub zaburzenia lękowe). Potwierdzeniem jest dokumentacja psychiatryczna, lekarza rozpoznającego zaburzenie. Niestety lekarz rodzinny nie może tego zrobić. Dlatego też proponuję zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego lub do innego psychiatry w celu przeprowadzenia badania psychiatrycznego i ustalenia właściwego rozpoznania. Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Pani,

Rozumiem Panią i mnie również nie podobają się pewne procedury medyczne...

Taką własnie procedurą jest, że receptę na lek zrefundowany może wypisać lekarz prowadzący i decydujący o leczeniu danym lekiem, za co lekarz bierze odpowiedzialność.

Życzę Pani wszystkiego najlepszego,
irena.mielnik.madej@gmail.com