Regres w rozwoju mowy u 22-miesięcznego dziecka

Witam, jestem ojcem 22 miesięcznego Szymona. Niespełna miesiąc temu Szymon zaskoczył nas umiejętnością tworzenia pięknych zdań trzy- a nawet czterowyrazowych. Nagle tydzień temu tworząc te zdania zaczął się okropnie jąkać. Na dzisiaj nie potrafi powiedzieć żadnego z tych zdań, a wypowiadanie pojedynczych wyrazów przynosi mu również duży problem. Czym może być spowodowany ten regres i czy mamy się jako rodzice tym martwić?

Witam,
Pana syn dopiero nabiera umiejętności komunikacyjnych. Z dnia na dzień wzrasta ilość poznawanych słów. Czasami aparat artykulacyjny nie jest w stanie wypowiedzieć wszystkiego co "chciałaby głowa". Dzieci chcą szybko o czymś opowiedzieć, ale nie są w stanie. Wraz ze wzrostem sprawności artykulacyjnej, problem najczęściej samoistnie zanika.

Proszę zmniejszyć wymagania odnośnie mowy dziecka, żeby był w stanie im sprostać. Gdy w mowie syna wystąpi zająkniecie, nie należy go poprawiać, prosić by powiedział zdanie jeszcze raz. Rozmawiając z dzieckiem nie należy również używać zbyt wyszukanych słów i bardzo złożonych konstrukcji zdaniowych. Jeszcze przyjdzie na to pora.

Proszę obserwować syna. Jeżeli problem z jąkaniem w ciągu następnych miesięcy będzie się utrzymywał, warto odwiedzić logopedę.

Witam.
Zdarza się, iż dzieci mówią niepłynnie w okresie kształtowania się mowy. Zacinanie się w wieku dziecięcym jest najczęściej stanem przejściowym. Jest to tak zwane "jąkanie rozwojowe", które pojawia się w okresie opanowywania przez dziecko systemu językowego, to znaczy pomiędzy drugim a szósty rokiem życia z tym, że częściej dotyczy ono dzieci 2, 3-letnich, rzadziej starszych. W tym wieku powstają dysproporcje pomiędzy tym, co dziecko chciałoby, a co jest w stanie powiedzieć, ponieważ następuje gwałtowny wzrost słownictwa i rozwój struktur gramatycznych, natomiast aparat mowy często jest jeszcze zbyt mało sprawny. Aby stwierdzić, czy jest to sytuacja chwilowa, związania z rozwojem mowy, czy też jednak patologiczne jąkanie - proszę przez kilka tygodni (około 4) poobserwować dziecko. Jeśli zauważą Państwo, iż u dziecka kłopoty z mową z czasem nie mijają, bądź nasilają się, należy zgłosić się do logopedy.
Z poważaniem, Anna Tońska-Szyfelbein