Rehabilitacja po amputacji piersi

Bardzo proszę o pomoc. Jestem po mastektomii prawej piersi, wraz z węzłami chłonnymi. Receptory estrogenowe +++, a progesteronowe ++. Guz był wielkości 1 cm, Her +++. W węzłach chłonnych nie stwierdzono komórek rakowych. Jestem na leczeniu hormonalnym tamoksifenem - Egis 20. Moje pytanie brzmi: Czy nie byłoby lepiej gdybym była leczona Herceptyną? A drugie to jakie mam szanse przeżycia, jest bardzo załamana.

Bardzo proszę o odpowiedź....

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wskazania do uzupełniającego leczenia herceptyną oparte są aktualnie przede wszystkim na stopniu zaawansowania klinicznego, określanego wg skali TNM. I tak kwalifikują się chore, u których stopień zaawansowania wynosi IC, II lub IIIA. W takich wypadkach leczenie refundowane jest przez NFZ.

U Pani rak został wykryty w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Jeżeli guz miał 1 cm, a w węzłach chłonnych pachy nie stwierdzono przerzutów, oznacza to, że stopień zaawansowania Pani choroby to I B, natomiast warto zauważyć, że tak naprawdę w klasyfikacjach stopni zaawansowania jest napisane tak: stopień I B - guz wielkości do 1 cm, a I C - guz wielkości powyżej 1 cm. Możnaby się zatem zastanowić nad podaniem herceptyny, szczególnie w przypadku istnienia innych czynników ryzyka - jak np. stopnia zaawansowania guza G3 (czyli najwyższego).

Należy jednak zauważyć, że leczenie herceptyną wiąże się także z dużą toksycznością, szczególnie dla układu krążenia i serca. Powikłaniem stosowania tego leku może być uszkodzenie mięśnia sercowego. Dlatego też w onkologii zawsze rozważa się za i przeciw, aby pacjentowi pomóc, ale jednocześnie jak najmniej zaszkodzić. Myślę, że powinna Pani porozmawiać szczerze ze swoim onkologiem, który z pewnością robi wszystko, aby choroba nie nawróciła, ale jednocześnie samo leczenie było dla Pani bezpieczne.

Ogólnie proszę być dobrej myśli. Rak został wykryty w bardzo wczesnym stadium zaawansowania, więc są naprawdę duże szanse na wyleczenie. Pozytywnym aspektem są także dodatnie receptory estrogenowe i progesteronowe, co umożliwiło włączenie leczenia hormonalnego, które ma zapobiegać nawrotowi choroby.

Pozdrawiam serdecznie