Rekonwalescencja po endoprotezie stawu biodrowego

W listopadzie idę na operację - endoproteza stawu biodrowego. Proszę mi odpowiedzieć czy długo dochodzi się do siebie po takim zabiegu? Jaki jest minimalny czas pobytu w szpitalu? Po jakim czasie odzyskam pełną sprawność?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy jest bardzo ważna. Zaczyna się ona już w pierwszej dobie po operacji, aby jednak osoba wróciła do całkowitej sprawności potrzeba dość dużo czasu. W drugiej dobie rozpoczyna się pionizację chorego. Najpierw stosuje się pionizację przy użyciu balkonika, a potem uczy się z nim chodzić. Jeżeli stan pacjenta na to pozwala, przechodzi się później do poruszania przy pomocy dwóch kul łokciowych. Po około 6 tygodniach można przejść do chodzenia z jedną kulą. Okres pobytu w szpitalu uzależniony jest od stanu pacjenta po zabiegu.