Endoproteza kolana i rekonwalescencja po operacji

Witam. Mam do Państwa takie pytanie: co mnie czeka po operacji endoprotezy kolana? Ból jest mocny i długotrwały? Jak długo się leży w szpitalu i jakie ćwiczenia mnie czekają i przede wszystkim, jak długo trwa rehabilitacja i powrót do zdrowia? Dodam, że mam 49 lat i wagę 110 kg, z którą walczę z marnym rezultatem. Schudłam tylko cztery kilogramy, nie mogę ćwiczyć, bo ból kolana i biodra jest okropny. Mam usunąć część łękotki i chondropatię chrząstki kłykcia kości udowej i rzepki. Czy ta operacja endoprotezy kolana jest poważna? Czy zlikwiduje całkowicie ból kolan? Jakie ćwiczenia należy wykonywać po operacji, aby szybko odzyskać sprawność kolana? Chciałabym szybko dość do pełnej sprawności, aby móc zadbać o dietę i ćwiczyć w celu zrzucenia nadwagi. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich.

Witam serdecznie. Po wykonaniu operacji endoprotezy stawu kolanowego rekonwalescencja jest dość prosta. Pacjent zwykle może zacząć chodzić juz dzień po zabiegu. Jedynym ograniczeniem jest rana na skórze.

Witam Serdecznie
Czas hospitalizacji po zabiegu trwa ok. 10 dni w tym okresie usuwa się dreny ,stosuje leki, poddaje rehabilitacji i kontroluje proces gojenia się rany .
Rehabilitacja w okresie pooperacyjnym jest bardzo ważnym elementem leczenia, który
umożliwia powrót do uzyskania prawidłowego zakresu ruchu w sztucznym stawie.
W celu uzyskania długotrwałego, dobrego wyniku, trzeba zwrócić uwagę na sposób
korzystania ze sztucznego stawu, unikając przeciążenia operowanej kończyny.
Po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego wstaje się w 4-5 dobie, jednak
już w 2 dobie po zabiegu zaczyna się wykonywanie ćwiczeń ruchowych operowanego stawu.Okres pooperacyjny (do chwili usunięcia szwów):
1. Ćwiczenia czynne stopy kończyny operowanej (zginanie, prostowanie, ruchy
okrężne),
2. Ćwiczenia izometryczne stawu kolanowego kończyny operowanej (wciskanie kolana
w podłoże na ułożonym pod kolanem woreczku),
3. Ćwiczenia izometryczne mięśni pośladkowych w pozycji leżącej, siadzie, później
stojącej (zaciskanie pośladków),