Rekonwalescencja po usunięciu piersi: jak długo trwa?

Mam stwierdzonego raka. Mam mieć operację. Bardzo bym chciała wiedzieć, jak zazwyczaj długo dochodzi się do siebie po usunięciu piersi?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Usunięcie całej piersi czyli mastektomia całkowita jest dość obciążającą operacją, ale jest obecnie najlepszą metodą leczenia raka piersi, który wymaga radykalnego zabiegu (usunięcia całej zmiany z odpowiednim marginesem błędu).
Zabieg mastektomii może przebiegać z jednoczesną rekonstrukcją piersi przez co pozwala uniknąć późniejszych ewentualnych zabiegów rekonsutrkcyjnych.
Średni czas rekonwalescencji po mastektomii całkowitej wynosi 2-3 miesiące. Oczywiście zależy on w pewnym sensie od zmienności osobniczej np co do gojenia rany pooperacyjnej.
Proponuję skonsultować wszystkie wątpliwości z lekarzem prowadzącym.

Redakcja abcZdrowie.pl