Reumatoidalne zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów

Witam! Ponieważ od długiego czasu bardzo bolą mnie dłonie, cierpną, puchną i mam trudności rano ze zgięciem i wyprostowaniem palców - odwiedziłam lekarza rodzinnego i dostałam skierowanie na prześwietlenie dłoni - wynik badania jest taki: Dyskretne pogrubienia cienia tk. miękkich okołostawowych. Dyskretne torbieliki w głowach paliczków środkowych palców 3, 4 dłoni lewej i palców 2, 4 dłoni prawej oraz w głowach paliczków środkowych palca 4 dłoni lewej i palca 3 dłoni prawej. Torbieliki w głowach kości śródręcza palca 2, 4 dłoni prawej i palca 3 dłoni lewej. Interesuje mnie czy powinnam odwiedzić reumatologa czy zbagatelizować wynik i nadal brać tylko środki przeciwbólowe?

Witam!

Warto odwiedzić reumatologa, gdyż opisane zmiany mogą występować m.in. w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Torbiele mogą występować również w chorobie zwyrodnieniowej stawów - jest między nimi różnica, jednak nie widząc zdjęcia nie mogę tego ocenić, poza tym choroba nie musi przebiegać typowo i warto przeanalizować inne objawy, tym bardziej, że opisane puchniecie i sztywność poranna mogą przemawiać za podłożem układowym choroby. Proszę pamiętać o zabraniu ze sobą zdjęcia - kliszy lub płyty, sam opis nie wystarczy. Pozdrawiam