Rezonans magnetyczny w ciąży - czy jest niebezpieczny?

Musiałam wykonać badanie rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa w dniu 14.04. Od dłuższego czasu staramy się o dziecko i w tym dniu miałam już dni płodne, mogło więc zdarzyć się, że doszło do zapłodnienia - 2-3 dni wcześniej. Podczas rezonansu nie miałam podanego kontrastu ani żadnych innych leków. Nie wiem jeszcze czy jestem w ciąży, ponieważ okres powinnam mieć ok.30.04. Jakie konsekwencje może mieć wykonanie rezonansu w tak wczesnej ciąży? Czy wykonanie rezonansu w I trymestrze ciąży jest niebezpieczne?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Rezonans magnetyczny jest badaniem dopuszczalnym w ciąży. Badania kliniczne oceniające wpływ fal radiowych na rozwijający się płód w łonie matki nie wykazały niczego niepokojącego. Nie odnotowano zwiększonej liczby poronień czy wad wrodzonych.

Ewentualne ryzyko niesie za sobą zastosowanie kontrastu, którego jednak nie miała Pani podanego.

Nie ma zatem powodu do obaw, tym bardziej, że nie jest Pani pewna czy doszło do zapłodnienia.

Pozdrawiam.