Rezonans piersi: czy powinien być wykonany w konkretnym dniu cyklu?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć, czy mając np. miesiączkę, można robić rezonans? Słyszałam, że najlepiej, żeby to było między 14 a 19 dniem cyklu? Czy jest to wymagane? Co jeśli okres na przykład się spóźnia, a jest się już zarejestrowanym na konkretną datę? Czy trzeba się wtedy przerejestrować na taki dzień, aby wypadło właśnie między 14 a 19 dniem? Mam właśnie taką sytuację, że jestem zarejestrowana na pewny dzień, ale miesiączka mi się spóźnia i z moich obliczeń wychodzi, że prawdopodobnie w dzień badania będę ją miała. Mogłabym się przepisać na inny termin, ale znowu nie mam pewności, czy wtedy trafię w odpowiedni termin, gdyż w ostatnim czasie, pewnie przez stresy w pracy, rozregulowałam się i mój cykl jest średnio 30-35 dniowy. Boję się, że jak się przepiszę na inny termin, to będe czekać ponad miesiąc, bo są dość duże kolejki, później być może znowu nie trafię z terminem i będę musiała przekładać badanie i tak to się może odkładać w nieskończoność :) Czy dzień cyklu przy rezonansie piersi jest aż tak ważny?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wykonując rezonans magnetyczny piersi warto pamiętać, że w czasie miesiączki jak również tuż przed nią w czasie tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego może dochodzić do nieswoistych zmian tkanki gruczołowej. Takie zmiany mogą powodować fałszywie dodatnie wyniki badania.
Wobec tego wydaje się, że planując termin opisanego badania należy starać się dobrać termin przypadający na dni okołoowulacyjne, a nawet kilka dni po zakończeniu miesiączki. Pozwoli to otrzymać obiektywne wyniki rezonansu magnetycznego piersi.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem lub onkologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl